SSK İŞVEREN PAYI

İş yerinde sigortalı olarak işçi çalıştıran kişilerin sigorta işlemlerini de eksiksiz bir şekilde yapması gerekmektedir. Devlet tarafından çalışanların sigorta yapılması zorunludur ve bu nedenle iş verenler, sigorta işlemlerini yaparak, bunun için aylık ödeme yapmalıdır. Bu nedenle sigorta ödemelerinde SSK işveren payı da bulunmaktadır. SSK işveren payı olarak her ay iş verenden çalışanları için belli miktarda ödeme alınmaktadır. Bu ödeme ve sigorta işlemleri ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış ve belirlenmiştir. Bu sayede sigorta hesaplamaları ve işlemleri yapılırken, bu verilerden yararlanılmaktadır.
İş veren payları nedir?
Bir çalışanın asgari ücret aldığı düşünüldüğünde, net asgari ücreti 2014 rakamlarına göre 846 TL’dir. Bu çalışan kişinin aldığı aylık ücret olup, brüt ücreti içerisinde SSK işveren payı ve diğer ödemeler bulunmaktadır. Bu ücretin yanında bu işçinin işverene maliyeti, asgari ücretin yanında SGK işveren payı ve işveren işsizlik sigorta fonu olmak üzere iki kalemdedir. Bununla birlikte işverene toplam maliyet 1.258 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
SGK işveren payı maliyeti
Her yıl artış gösteren asgari ücret, SSK işveren payında da artışa neden olmaktadır. Bu artış da belirlenmiştir. Buna göre SSK işveren payı, çalışan kişinin % 15.5’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle asgari ücretlerde gerçekleşen değişiklik, SSK işveren payı olmak üzere işsizlik sigorta fonu gibi ödemelerde de artışa neden olmaktadır.Leave a Reply

Your email address will not be published.


*