SSK DOĞUM İZNİ SORGULAMA


Bayan sigorta mükelleflerinin hamilelik dönemlerinde çalışmaya uygun olmamaları hem verimlilik hem de kendisinin ve bebeğinin sağlığı açısından tehlike arz edebildiğinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı bayanların hamilelik dönemlerinde izin kullanabilmelerine olanak sağlıyor. Yasal bir hak olarak sigortalı bayanlara tanınan bu haktan her bayan hamilelik döneminde yararlanabiliyor.
SSK doğum izni olarak isimlendirilmekte olan bu izin için Sosyal Güvenlik Kurumu doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olarak toplam 16 haftalık bir doğum izni sürecini bayan çalışanlara sunuyor. Bayanlar doğum öncesindeki 8 haftalık iznin son iki haftasına kadar çalışarak, diğer kalan haklarını doğum sonrasına ilave edebilmektedir.
SSK Doğum İzni Ödeme Sorgulama
SGK doğum izni için bayanların bu süreçte maddi açıdan sıkıntı yaşamaması amacı ile yardım alma hakkı bulunuyor. SSK sigortalısı olan bayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun online hizmet uygulaması e sgm üzerinden kolayca SSK doğum izni sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Şifresiz olarak gerçekleştirilebilen sorgulama işlemi için e sgm uygulamasında bazı kimlik bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
SSK doğum izni sorgulama işlemi için e sgm ekranında TC kimlik numarası, doğum yılı, nüfus ili ve cilt numarası bilgilerini girmeniz gerekiyor. Daha sonra güvenlik kodu doğrulaması ile bilgileri sorgula sekmesine tıklayarak sigorta genel bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu ekranda da ödemeler kategorisinde bulunan geçici iş göremezlik ödeme görme 4A-4B seçeneğine tıklayarak, ödemeleri görüntüleyebiliyor.
SSK DOĞUM İZNİ SORGULAMA İÇİN:


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*