SSK ÇEYİZ PARASI


SSK tarafından kişilerin mağduriyetini engellemek adına çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu sayede kişilere sağlanan maddi destekler ile birlikte daha rahat bir yaşam sunulmaktadır. Özellikle yetim ve dullar için devlet özel durumlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için kişilerin kurumlar başvuru yapması yeterli olmaktadır. İnternet üzerinden kişilerin herhangi bir şekilde çeyiz parası sorgulaması mümkün değildir. Bu işlemler evlilik işlemleri gerçekleştikten sonra yapılmaktadır.
SSK çeyiz parası nedir?
SSK çeyiz parası olarak bilinen düzenleme, yetim aylığı alan kişiler için geçerli olmakla birlikte tek bir kere geçerli olan ödemeyi kapsamaktadır. Devlet tarafından maaş alan yetimlerin, evlenecek durumda olması durumunda, maaşları kesilmektedir. Bu durumda kişinin mağdur olmaması ve bir bakımdan yardım edilmesi açısından devlet tarafından bu konuda düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile birlikte evlenecek kişiler, evlilik sonarsında 2 yıllık maaşları toptan alabilmektedir. Bir kerede toplu bir şekilde verilen bu paranın ardından kişi maaş alamamaktadır.
SSK çeyiz parası şartları nelerdir?
SSK çeyiz parası almak için gerekli şart, bu maaşı almaktır. Bu maaşı alan her evlenecek kişi için bu durum söz konusudur. Fakat bu durumda kişinin özellikle boşanması durumunda farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Boşanan halinde, 2 yıllık süre boyunca kişi maaş alamayacağı gibi 2 yıllın ardından maaş almaya devam edebilmektedir. Bunun için bu tür durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması ve durum ile ilgili belgelerin sunulması yeterli olacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*