Sivilce ve Nedenleri


Sivilce ve Nedenleri
Sivilce oluşması genellikle insanların düşündüğü gibi ergenlik döneminin hastalığı değildir.Sadece ergenlik döneminde arttığı tespit edilmiştir.Sivilcenin yağlı ciltlerde daha fazla görüldüğü söylenebilir.Ayrıca tüketilen gıdaların da sivilceye neden olduğu görülmüştür.Ama bununla ilgili kesinbilgiler verilemez.Çünkü ; bu konudaki araştırmalar hala devam etmektedir.

Sivilce hakkındaki bir diğer varsayımda sivilcenin oluşumunun genetik nedenlerden ortaya çıktığıdır. Fakat bu varsayımda kesin olarak kanıtlanamamıştır ve genetik olduğu kesin olarak söylenemez .Sadece ailesinde sivilcesi fazla olan insanların çocuklarında sivilce görülme olasılığı vardır.Sivilceyi önlemek için genellikle sivilce olan bölgeyi sabunla çok fazla yıkamak gerektiği düşünülür fakat aksine günde 2 – 3 kere yıkamakyeterlidir.Sivilce önleyici sabunlar kullanılan ilaçların yanında yardımcı tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir.

Ayrıca her ne kadar kesin bir bilgi olmasada çok fazla yağlı yiyeceklerden de kaçınılmalıdır.Sivilce kesinlikle patlatılmamalıdır. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi görülmeli ve başka bir hastalığın sivilceye neden olup olmadığı araştırılmalıdır. Erkeklerde bayanlara oranla sivilce oluşumunun daha fazla olduğu görülür.Bunun sebebide androjen üretimi ve terlemenin erkeklerde bayanlara oranla daha fazla olmasıdır.Sivilce tedavisinde önce neden araştırılmalı sonra tedaviye başlanmalıdır.Sivilce tedavisine geç kalmada , yanlış uygulamalarda sivilce ciltte kalıcı hasara neden olabilir ve bu hastalık rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*