ŞİRKET VERGİ BORCU SORGULAMA

Ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin, tüm kazançları üzerinden vergi ödemesi gerekmektedir. Çeşitli adlar altında alınan bu vergiler, işletmelerin muhasebe bölümleri ve devlet kanalı ile belirlenmektedir. Bu konuda her vergi, kişinin adına ya da şirket adına vergi borcu olarak eklenmektedir. Kişiler, bu konu hakkında internetten bilgi alabilmektedir.  Şirket isterse şahıs isterse ortaklık şeklinde olsun, bu konuda internet üzerinde şirket vergi borcu sorgulama yapmak ve vergi borcunun ne kadar olduğunu öğrenmek mümkündür.
Şirket vergi borcu
Şirket vergi borcu, aylık olarak düzenli çıkmaktadır ve borçların takip edilmesi gerekmektedir. İnternet üzerinden yaptığınız vergi borcu sorgulama sayesinde borcunuzu öğrenebilir ve bu borcu, zamanı geçmeden ödeyebilirsiniz. Şirket borcunuzu ödemediğiniz takdirde, ödeme tarihi geçen borçlarınız için faiz işlemleri uygulanmaktadır. Bu nedenle borcunuzun daha da artmaması için vergilerin zamanında ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde tüm vergilerin faizleri ile birlikte ödenmesi gerekecektir.
Şirket vergi borcu sorgulama
İnternet üzerinden vergi borcunun sorgulanması için Gelire İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu işlemin ardından şirketinize ait kullanıcı kodu, parola ve şifre bilgilerini girmeniz gerekir. Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa vergi daireleri üzerinden şirketinizi kayıt ettirerek bundan sonraki tüm işlemlerini online olarak yapmaya başlayabilirsiniz. Bu giriş işlemlerinin ardından sistemde bulunan sorgulamalarla tüm işlerinizi halledebilirsiniz.
ŞİRKET VERGİ BORCU SORGULAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*