Sigortalı Olmak Ve Önemi


SİGORTALI OLMAK VE ÖNEMİ
Her insanın hayatını devam ettirebilmesi, geçimini sağlayabilmesi ve kimseye muhtaç olmaması için elbette ki çalışması gerekir. Ve kişi bir yerde çalışıyorum dediğinde ona yöneltilen ilk soru da sigortan var mı? oluyor. SSK – SGK sigortasına sahip olmak, çalışsın ya da çalışmasın, her insanın yapması gereken bir olaydır.
İnsanlar genç yaşlarda çalışmaya başlarken oldukça dinamik, oldukça sağlıklı oldukları için ileriki yaşlarında bu sağlıklarında bir sorun olabileceğini, artık aktif bir çalışan değil de daha yavaş daha pasif bir çalışan olacaklarını göz önünde bulunduramıyorlar. Bu yüzden de sigorta yaptırmak çoğu insanın aklına bile gelmiyor. Fakat çalışırken, yıllar sonra ne durumda olacağınızı da düşünerek bu işe başlamalısınız. Mesela bir iş kazası, bir hastalık veya bunların hiçbiri olmadan normal bir ölüm geldi başınıza. Bu durumda bakmak zorunda olduğunuz ailenizi, arkanızda bırakacağınız çocuklarınızı ve eşinizi düşünerek sigorta yaptırmalısınız. Çünkü SSK – SGK sigortasını yaptırırsanız arkanızda bıraktığınız insanlar da sizin hem emeklilik sigortanızdan hem de sağlık sigortanızdan belli oranlarda yararlanabilecekler. Yani siz öldükten sonra da onların kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlayacaksınız.

Ayrıca devlet sigortalı olanları, hamilelik durumunda, işsizlik, yaşlılık, hastalık ve iş kazası gibi durumlarda da kendi güvencesi altına almaktadır. Örneğin geçici bir hastalığınız var veya sürekli bir hastalığınız, bu yüzden hiçbir zaman iş göremeyeceksiniz, devlet böyle zamanlarda da size ödenek veriyor. Tedavi ve ilaç masraflarınızı da SSK-SGK sigortanız sayesinde yine devlet karşılıyor. Her ne kadar asgari ücret kadar bir miktar olsa da bu yaşlandığınızda kimseye muhtaç olmadan yaşamanıza yetecek düzeyde bir miktar olacaktır.

İster isteğe bağlı, ister kamudan, ister ise özel sektörden sigortalı olun, bütün bu ayrıcalıklardan istisnasız faydalanabileceksiniz. Yani SSK-SGK sigortalı olmanın ne gereği var diye düşünülmeden önce bunlar göz önünde bulundurulmalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*