Sigortalı İçin Malullük Sevk Talebi


Sigortalı İçin Malullük Sevk Talebi
5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın 25 ve 26 ile 27 inci maddelerinde düzenlenen sigortalı için malullük sevk talebi ile çalışan kişilerin malullük durumları düzenlenmiştir. Bu kanun kapsamında sigortalı için malullük sevk talebi sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerince ya da Sosyal Güvenlik Merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. İşverenin ya da işçinin kurum merkezlerine başvurmasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı olduğu hastanelere sigortalı için malullük sevk talebini alır ve gerçekleştirir.

Sevk işlemi eğer sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin ikamet etmiş olduğu yerde eğitim ve araştırma hastanesi var ise bu hastanelere gerçekleştirilir. Eğer sigortalının ikamet etmiş olduğu yerde eğitim ve araştırma hastanesi bulunmuyor ise özel üniversite ya da vakıf hastaneleri hariç olmak üzere üniversite hastanelerine, üniversite hastanesinin de olmaması durumunda Asker Hastanelerine sevk işlemleri gerçekleştirilir.
Ancak yukarıda belirtilen hastanelerin hiç birinin olmaması durumunda ise Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermekte olan tam teşekküllü hastanelere sigortalı için malullük sevk talebi gerçekleştirilir. Bununla birlikte sigortalı olarak çalışan kişinin hastalığı ile ilgili branş doktorunun olmaması durumunda da durum Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Ardından da Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı için malullük sevk talebi yapan kişinin ikametine en yakın tam teşekküllü hastaneye sevk işlemini tekrarlar. Sigortalı çalışan sevk edilmiş olduğu hastane tarafından düzenlenen sağlık raporu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na evraklarını iletir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*