Sigorta Tahkim Komisyonu


Sigorta tahkim kurumu, işveren ile işçi arasında olası doğabilecek sorunların çözümü amacı ile kurulmuş bir komisyondur. Sigorta tahkim kurumu, komisyon üyeleri, komisyon müdürü ve müdür yardımcısı ile diğer çalışanlardan oluşur. Bu kuruma; sigorta sözleşmesinde herhangi bir sebeple uyuşmazlığı olan ve çözüme kavuşturmak isteyen kişiler başvurmaktadır. Sigorta tahkim komisyonuna başvurmanın belirli bir maliyeti vardır.

Bu maliyet uyuşmazlık tutarı baz alınarak hesaplanır. 5 bin liraya kadar olan uyuşmazlıklarda 35 TL, 5 binden 15 bine kadar olan uyuşmazlıklarda 100 TL, 15 bin ve üzeri uyuşmazlıklarda ise 250 TL tutarın para ödenmesi gerekir. Bu ücret sigorta tahkim komisyonunun ziraat bankası hesabı aracılığı ile ödenmektedir. Komisyona başvuru yapmadan önce bağlı olduğunuz sigorta kuruluşuna başvuru yapmış olmanız gerekir.

İlgili sigorta kurumunun kesin kararı eğer beklediğiniz yönde gelişmemiş ise sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. İlk olarak internetten ya da komisyondan edineceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra, komisyonun ziraat bankası hesabına yeterli ücreti yatırdıktan sonra, faturası ile birlikte başvuru formuna posta yolu ile komisyona göndererek başvuru kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*