SGK Yurtdışı Borçlanması Nedir?


Yurtdışı Borçlanması Nedir?
Yurtdışı borçlanması, Türkiye’den yabancı bir ülkeye giden bir çalışanın kendi isteğiyle hizmet süresine saydırdığı bir borçlanma biçimidir. Kişi gittiği yabancı ülkede kalmak ve çalışmalarını kaldığı yerden bu ülkede devam ettirmek için bu yola başvurabilir. Yurtdışı borçlanması ve verdiği hizmet süresiyle birlikte normal şartlara ulaşırlarsa normal bir çalışan gibi emekli olabilirler.

Yurtdışı Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Yurtdışına giden ve orada kalmak isteyen kişilerin, yurtdışı borçlanması yapabilmesi için öncelikle bulundukları ülkenin Başkonsolosluğuna giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.Başvuru için gerekli belgeler hazır bulundurulmalıdır.Bu belgeler; ikametgah bilgileri, Türkiye pasaportu, Türkiye’de alınmış son maaş bordrosu, sigorta kaydı ve nüfus cüzdanıdır. Bu belgelerle birlikte başvurularak bu uygulamadan yararlanmak mümkündür.

Yurtdışı Borçlanmasının Hesaplanışı ve Ücret Tarifesi
Yurtdışı borçlanmasının en önemli kısmı  ödeme ve hesaplama işlemleridir. Ülkemizde yürülükte olan kanuna göre, maksimum asgari ücret miktarında borç yazılıyor. Yurtdışı borçlanmasının hesaplanışı; Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK’nın hizmet günleri ve sigorta prim ödemelerine göre değişiklik göstermektedir. Örneklendirmek gerekirse, Bağkur  9000 günü dolduran ve 25 yıllık sigorta primini ödeyen kişilerin emekli olmasına izin veriyor. Bağkurdan yurtdışı borçlanması yapan bir kişi eğer ki Türkiye’de 2500 iş günü çalıştıysa 6500 günlük yurtdışı borçlanması ödemeli ve 25 yıllık sigorta primini tamamlamalıdır. Daha sonra emekli olmaya hak kazanırlar.

Yurtdışı borçlanmasının ücret tarifesi ise günlük 7 TL ile 42 TL arasında değişiklik gösterir. Kişilerin yurtdışında çalışmaması durumunda da yurtdışı borçlanmasına günlük olarak ücretler eklenir. Ödemeler ise belirli süreçlerde SGK’ya ödenir. Yurtdışı borçlanmasını belirli bir süre yapıp daha sonra vazgeçen kişilere ise o ana kadar yapılan tüm ödemeler Türk parası olarak faizsiz ve kesintisiz bir şekilde geri gönderilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*