SGK Yeni Uygulamalar Geliyor


SGK Yeni Uygulamalar Geliyor

SGK Bakanı Faruk Çelik,  hayata geçirilmesi planlanan, çalışan işçilere ve işsizlere yönelik hazırlanmakta olan  projelerini anlattı.

Bakan Çelik yaptığı açıklamarda şunları kaydetti.

1- Toplu İş Sözleşmeleri Sorun Olmaktan Çıkacak ve Çözümler Geliştirilecek

Yaptığı açıklamada, “toplu iş ilişkilerini düzenleyen yasa hala çıkarılamadığı için, toplu sözlemelerin  yapılmasında sorunlar ortaya çıkıyor.Önümüzde 500 bin işçinin toplu sözleşmesi var.Yapılacak görüşmelerde son olarak 2009 yılı veri ve istatistikleri parametre olarak göz önünde bulundurulacak.Taraflarda anlaşmaktan yana görünüyorlar.Sorunu kısa süre içinde çözmeyi hedefliyoruz. Ayrıca içinde bulunduğumuz  yıl toplu sözleşme görüşmeleri yapılacaktır” dedi.

2- Kıdem Tazminatında Yeni Uygulamaya Geçilecek

Bilindiği gibi yürülükte buluna kanunlara göre, 12 ay çalışan bir işçiye bir maaş brüt olarak kıdem tazminatı verilmektedir.SGK havuzunda bulunan işçilerin veya sigortalıların bu haktan faydalanma oranı sadece yüzde 10′dur. Uygulamaya başlanması hedeflenen sistemde ise bundan sonra yıllık yerine aylık kıdem tazminatı öngörülüyor. Açıklayacak olursak, bir gün veya bir ay çalışan işçi de kıdem tazminatı alacak. Bakan ,tazminat fonunun çalışmalarını tamamladıkları söyledi.Fakat, kıdem tazminatı fonu yasasının görüşülebilmesi için öncelikle sendikalar yasasının yürürlüğe girmesi gerekiyor dedi.

3- Meslek Eğitimi Alan İşsize 750 tl Maaş Verilecek.

Bu projeye göre, meslek sahibi olmayan ve hiç bir vasfı bulunmayan bir işçiyi, işine bilen ustanın yanına vereceğiz.İşçinin maaşını ve sigortasını devlet ödeyecek.Ayrıca işçi 750 tl maaş alarak hem çalışıp hemde meslek öğrenecek. Maaşı ve sigortası devlet tarafından karşılanacak sgk işçisini, 6 ay sonunda işverenin vereceği karara göre, çalışıp çalışmayacağı belirlenecek.İşverenler bu uygulama ile % 10  işçi çalıştırabileceklerdir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*