SGK-SSK İşveren Borç Sorgulama


SGK-SSK İşveren Borç Sorgulama
Sosyal Güvenlik Kurumu, çağı yakalayan, teknolojiye ayak uydurmayı en iyi şekilde gerçekleştirebilen resmi kurumlar arasında bulunmaktadır. Kurumun sağladığı tüm hizmetlere bir tık ile internet ortamında evinizden ya da iş yerinizden ulaşmanız mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu Günümüz ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayan hem sigortalıya hem de işverene kolaylık sağlayan uygulamaları resmi internet sitesinden ve e devlet sisteminden bir bir hayata sokmaktadır. Hizmette olan uygulamalar aracılığı ile çalışanlar, sgk hizmet dökümünü alabilmekte bugüne kadar işvereni tarafından ne kadar prim ödendiğinin takibini yapabilmektedir. İşveren ise, ssk-sgk işveren borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmekte, ödenmemiş borcunun bulunup bulunmadığını çevrimiçi olarak yapabilmektedir. Yine işveren aynı uygulamalar kapsamında e-borcu yoktur belgesini alabilmekte, vatandaşlar ise kuruma verdikleri dilekçelerin hangi aşamada olduğunu Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinden takip edebilmektedir.

Sgk-ssk işveren borç sorgulama uygulaması, işverenlerin hayatında büyük kolaylık sağlamaktadır. Hem güncel borçlarını takip edebilmekte hem de primlerinin sisteme zamanında işlenip işlenmediğini düzenli olarak kontrol edebilme imkânına sahip olmaktadırlar. İdarelerce, işverenlerce ssk-sgk işveren borç sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan e sgk başlığı altındaki diğer uygulamalar bölümünde idarelerce e–borç sorgulama uygulaması kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak sistemin aktif olarak kullanılabilmesi için işverenin, idarenin bir kullanıcı adı ve şifresinin olması gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre SGK tarafından istenilen belgelerin tesliminin ardından işverene yine kurum tarafından verilmektedir.

Sosyal güvenlik Kurumu tarafından verilen bu kullanıcı adı ve şifre ile Sgk işveren borç sorgulama uygulaması kullanılabilir ve borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Geçmiş yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumuna ne kadar borçlu olunduğunun öğrenilmesinin uzun kuyruklar sonrasında günler sonra sonuçlandığını düşünürsek bugün gelinen bu noktanın oldukça ileri bir dizeyde olduğunu anlamamız daha da kolay olur. Online sosyal güvenlik uygulamalarının hayatımıza girmesi hem işverenin hem de vatandaşın, çalışanın bilgi ve belgelere ulaşmasını kolaylaştırdığı gibi aynı zaman da hızlandırdı da. Bu uygulamalar sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının da iş yükleri büyük ölçüde azalmış oldu.

SGK-SSK İşveren Borç Sorgulama İçin :


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*