SGK Sorgulama


SGK Sorgulama
Teknolojinin yaygınlaşması ve teknolojinin hayatımıza soktuğu en büyük nimetlerden olan internet sayesinde, artık bütün devlet kurumlarına ulaşarak işlem yapmak çok kolay. Çağımız teknolojisine ayak uydurmakta geç kalmayan devlet kurumları birçok bilgi ve belgeye internet ortamında ulaşmamızı sağlıyor. Geçmiş yıllarda herhangi bir devlet kurumundan alacağımız belge için kapı kapı gezerken, bugün internet ortamında hizmet vermeye devam eden devlet daireleri prosedürleri en aza indirgeyerek vatandaşın evine kadar tüm devlet hizmetlerini sokmuş durumda. Başta Sosyal Güvenlik Kurumu olmak üzere pek çok devlet kurumu sorgulamaları internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Sgk sorgulama işlemlerinde hizmet dökümü, Sgk e borcu  yoktur yazısı, emeklilik başvuru işlemleri, işe giriş ve çıkış işlemleri gibi işveren ve çalışanı ilgilendiren konular, e-eczane, e-optik, e-hastane hizmetleri vardır.

Sgk sorgulama işlemleri daha ziyade sigortalı çalışan ve işverenler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun internet üzerinden yapılan işlemlerine www.sgk.gov.tr resmi internet sitesinden ulaşılabileceği gibi www.turkiye.gov.tr adresinde olan e- devlet portalından da erişim imkânı sağlanmıştır.

Sgk sorgulama hizmet dökümü, işvereninizin sigorta primlerinizi düzenli olarak yatırıp yatırmadığını, bugüne kadar ödenmiş primlerinizin düzenli, çabuk ve en kolay biçimde takibini yapabilmenize olanak tanırken, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmemiş borcunuzun olup olmadığı ya da geçmiş yıllara ait ödenmemiş prim borcunuzun bulunup bulunmadığını yine Sgk sorgulama işlemlerinden biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu e – borcu yoktur yazısı ile öğrenme imkânınız bulunmaktadır. İşveren tarafından işe yeni başlayan her çalışan için ya da işten ayrılan her çalışan için Sosyal güvenlik Kurumuna bildirge vermesi mecburdur.

Çalışan işe giriş bildirgesi ile çalışanın işten ayrılması durumunda verilen işe giriş ve çıkış bildirmeleri işlemleri de Sgk uygulama bölümünden gerçekleştirilebilir. İnternetin sunmuş olduğu tüm olanakları en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu hem çalışan hem de işveren için Sgk uygulamaları ile büyük kolaylıklar sağlamayı amaç edinmiştir. Etkin bir şekilde kullanıldığında hem zamandan tasarruf sağlamakta hem de daha ekonomik ve hızlı sonuç vermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna verdiğiniz dilekçenizin hangi birim de ve hangi aşamada olduğunu da yine Sgk sorgulama ekranında bulunan evrak takip bölümünden T.C.Kimlik Numaranız ile gerçekleştirebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*