SGK RAPOR SORGULAMA


Sigortalı bir şekilde çalışan kişileri sigorta dahilinde pek çok hakkı bulunmaktadır ve bu haklardan yararlanarak sorunsuz bir şekilde işlemlerini yapabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan mevzuatlar dahilinde kişilerin sigortalılık süresi içinde rapor alabilmesi ve bu rapor dahilinde dinlenerek yaşadığı rahatsızlıklardan kurtulabilmesi mümkündür. Fakat rapor kesinlikle doktor tarafından verilmeli ve bu raporunun onaylanması gerekmektedir. Böylece kişilerin çalıştığı işyerine vereceği rapor ile birlikte kişilere dinlenme süresi olacaktır.

Yaşanan rahatsızlıklarda mutlaka öncelikli olarak doktora gidilmeli ve doktordan alınacak rapor ile birlikte bu konudaki ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Rapor alındıktan sonra bu raporun resmi olarak işleme konmasının ardından kişiler herhangi bir sorun yaşamadan ve iş kaybı olmadan dinlenebilmesi ve rapor dahilinde çalışmaması mümkün olmaktadır. Bu açıdan kişilerin rapor işlemlerinde mutlaka doktordan rapor alması gerekmektedir. Rapor aldıktan sonra ise herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Raporda üstelik kişilerin iş görmezlik ödeneği alabilmesi de mümkündür. Devlet tarafından yapılan son düzenlemeler ile birlikte kişilerin çalışmadığı sürelerde raporu ücreti verilmekte ve raporu ücretleri internet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilmektedir.

Rapor Sorgulama

Raporu konusunda internet üzerinden bilgi almak isteyen kişilerin e devlet hizmet ekranını kullanması gerekmektedir. E devlet aracılığıyla yapılan sorgulamalarda kişiler ihtiyaç duydukları bilgileri kolay bir şekilde ulaşabilir. Fakat bu işlemlerin yapılabilmesi adına mutlaka kişilerin e devlet üyeliğinin bulunması gerekmektedir. E devlet üyeliği bulunmayan kişilerin herhangi bir şekilde bilgi alması mümkün olmazken mutlaka e devlet üyeliği alındıktan sonra rapor sorgulama gibi işlemler yapılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler sayesinde kişilerin rapor sorgulama işlemleri ücretsiz bir şekilde gerçekleşebilir. https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresi üzerinden işlem yapılarak sorgulamalar gerçekleştirilebilir. 3


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*