SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Nedir?


SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Nedir?
Çalışan bir işçi bayanın evlendikten sonra evliliğini sebep göstererek işinden istifa etmek istediği takdirde karşı tarafa ödenen, çalıştığı süreye bağlı olarak değişen tazminata denir. Evlilik kıdem tazminatı sadece bayan çalışan ve evlendikten sonra kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler için verilir.

SGK Evlilik Kıdem Tazminatının Hesaplanışı
Evlilik kıdem tazminatı, çalışan bir bayanın şirketine verdiği hizmet süresiyle ölçülür. Kişinin ayrıldığı süreçteki 30 günlük maaşı baz alınarak hesaplamalar yapılır. Kişinin evlenme öncesi ve evlendikten sonra verdiği hizmet süresi yıllık olarak hesaplanır. Daha sonra her 1 yıl için 30 günlük bir kıdem tazminatı ödenir. Örneğin aylık maaşı 1000 TL olan ve 6 yıldır kamu hizmeti yapan bir kadın, evlilik kıdem tazminatı talep ettikten sonra toplamda 6000 TL tazminat alır.

SGK Evlilik Kıdem Tazminatı Şartları
Evlilik kıdem tazminatını almak için belirli şartlar vardır. Bu şartları sağlayan bayanlar evlilik kıdem tazminatını alabilirler.

Bu şartlar;
1) Evlilik kıdem tazminatını almak isteyen kişinin evlendikten sonra bir yıl içerisinde işinde ayrılması gerekir. Aksi takdirde evlilik kıdem tazminatı talep edemez.

2) Kişinin istifa etmek istediği iş yerinde minimum 1 yıllık hizmetinin olması gerekir.
3) Evlenmeden önce iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Evliyken işe başlayan ve bunu gerekçe göstererek ayrılmak istediğini belirten kişilere herhangi bir tazminat ödenmez.
4) Evlilik kıdem tazminatının her bayana şartlar uygunsa bir kere verilme zorunluluğu vardır.
5) Evlilik kıdem tazminatı sadece bayanlara verilir. Erkekler kesinlikle bu tazminatı alamaz.
6) Hakkında soruşturma başlatılan bir bayan çalışan, üzerindeki soruşturma bitmeden evlilik kıdem tazminatı talep edemez ve alamaz.
7) İşten uygunsuz hareketleri sonucunda kovulan kişilerde evlilik kıdem tazminatını daha önce talep etmediği takdirde alamaz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*