SGK Evlenme Ödeneği (Çeyiz Parası)


Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara sunmakta olduğu ödenek yardımlarından bir tanesi olan evlenme ödeneği, ülkemizde hak sahibi olması sebebiyle ölüm geliri ya da ölüm aylığı alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda kuruma başvuruda bulunmaları halinde verilmektedir. Bu ödenek için Sosyal Güvenlik Kurumu bu kız çocuklarının almakta oldukları gelir ya da aylıklarının 2 yıllık toplamı oranında bir kere olmak üzere bu ödeneği peşin olarak ödemesini gerçekleştirmektedir.

Evlenme Ödeneği Nedir?

Bu kapsamda da evlenme ödeneği yada çeyiz parası alan hak sahibi kız çocuklarının almakta oldukları aylıkları kesilmektedir. Bu tarihten sonra 2 yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde ise iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir ya da aylık yeniden bağlanmıyor. Fakat bu durumda olan kişiler, Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alınmaktadır.

Evlenmesi sebebiyle alınan ölüm aylığı kesilen kız çocuğuna bu ödeneğin verilmesi durumunda, diğer hak sahiplerinin ölüm aylıkları alınan bu ödenek sürecinin tamamlanmasın kadar kalan hak sahipleri itibariyle yeniden düzenleniyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*