SGK Evde Bakım Hizmetleri Uygulaması


SGK Evde  Bakım Hizmetlerinden Nasıl Faydalanabilirim?
Günümüzde sağlık hizmetleri sürekli geliştirilmeye çalışılmaktadır. Öyle ki insanların yararlarına olabilecek ve onlara kolaylık sağlayacak çoğu yenilik ve gelişmeler sürekli olarak uygulamaya konulmaktadır. Bu tür çalışmalardan en önemlisi de SGK evde bakım hizmetidir. Genel olarak ihtiyacı olan kişilere kendi ev ortamlarında sağlık hizmeti vermeyi amaçlayan SGK evde bakım hizmeti,  evde bakıma muhtaç olan kişilere çok büyük kolaylık sağlamıştır.
Bu konuda özellikle yaşlı olan insanlar için SGK evde bakım hizmeti, yararlı ve başarılı bir uygulamadır. Çünkü evden çıkamayacak olan bu kişiler bu hizmet sayesinde evlerinde sağlık hizmeti alabilmektedir. Bunun sonucunda da hastaların hem moral olarak hem de sağlık olarak iyi duruma gelmesi sağlanmaktadır.

SGK evde bakım hizmetlerinden yararlanan diğer kişiler ise kimsesiz ve yardıma muhtaç kişilerdir. Özellikle bakacak kimseleri olmayan kişiler SGK evde bakım hizmetinden yararlanabilirler. Bu sayede bu kişilerin sağlık durumları düzeltilmeye çalışılır.

SGK evde bakım ile ev ortamında hizmet verildiği için kişilerin psikolojik durumları da hastalıktan pek etkilenmemektedir. Ayrıca hastaneye gidip gelmek gibi bir durum olmadığı için bedenen de yorulmayan hastalar, günlük yaşamlarına devam ederken tedavi olurlar. Özellikle kronik hastalıkları olan kişiler için bu hizmet oldukça iyi ve faydalıdır.

SGK evde bakım ücretsiz olarak sunulmaktadır. Hastanın durumuna göre ve ihtiyaçlarına göre evde bakım şekilleri belirlenmektedir. Belirlenen program dahilinde de hastanın tedavisi düzenli olarak yapılmaktadır. Ayrıca herhangi bir güvencesi olmayan kişiler için de SGK evde bakım hizmeti sunulabilir. Bunun gibi durumlarda devlet gerekli desteği yapmaktadır. Bu nedenle ihtiyacı olan herkes SGK evde bakım hizmeti için başvurabilir.

Bu hizmete başvurulduktan sonra gerekli incelemeler yapılmaktadır. Kişinin maddi durumu, sosyal güvencesi olup olmadığı gibi çeşitli konular araştırılarak bir değerlendirme yapılır. Ayrıca mahalle muhtarı gibi kişilerden kişi hakkında bilgi alınarak tüm bu rapora eklenir. Bunun sonucunda verilecek karara göre kişinin SGK evde bakım hizmetinden faydalanıp faydalanamayacağı belirlenir. Bunun sonucunda da hizmete belirlenen program dahilinde başlanır.

Sizlerde bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız gerekli yerlere başvuru yaparak işlemlerinizi başlatabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*