SGK Doğum Bildirimi ve Tescil Kaydı


Doğum Bildirimi

Aile Tesciline Kayıt Etmek

SGK Doğum Bildirim Zorunluluğu ve Süresi

Dünyaya sağ bir halde gelen her çocuğun, doğumundan başlayarak ülkemizde 30 günlük zaman zarfında Nüfus Müdürlüğüne, doğumun yurt dışında gerçekleşmesi halinde ise 60 gün içerisinde o ülkenin dış temsilciliğe bildirilmesi zorunlu bir durumdur.
Doğum Bildirim Yükümlülüğü
Bilindiği gibi doğum olduğuna dair bildirimler nüfus memurlarınca doğum tutanaklarına kaydedilir. Yapılan bildirim; çocuğun velisi (ana, baba), kayyım, vasi, bunların olmaması durumunda, çocuğun büyük baba, büyük anne,  yada  yetişkin kardeşleri veya o an için çocuğu yanında bulundurarak bakanlarca, gerçekleşen doğum olayını belgeleyen resmi bir belgeyle yapılacağı gibi sözlü olarakta yapılabilmektedir.
Tutanaklarının Düzenlenmesi
Nüfus müdürlüklerine gerçekleşen doğum bildirimi yapılınca, görevli memurlarca 3 örnek şeklinde doğum tutanağı hazırlanarak düzenlenir. Doğum bildirimini yapan kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ayrıca  adresi de tutanakta ki  ilgili bölümlere yazılır.Memur tutanağı bildirim yapan kişiye okuyarak yanlışlık varsa düzeltilir.Sonra bildirimde bulunan kişi, memur ve diğer yetkililer tarafından imzalanarak bildirim sonuçlandırılmış olur.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*