SGK AKTİVASYON İŞLEMLERİ

Sigortalı olarak bir işte çalışan kişilerin belli şartları yerine getirmesi ile birlikte sağlık gibi sigortanın imkanlarından yararlanması mümkün olmaktadır. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı prosedürler getirilmiş ve sigortalı olan kişiler ile ilgili işlemlerde bu prosedürler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda kişiler, bu şartları yerine getirdikten sonra otomatik olarak sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilmektedir. Bunun için SGK aktivasyon işlemlerinin takip edilmesi yeterli olmaktadır.
SGK aktivasyon
SGK aktivasyon işlemleri kişinin 30 günlük sigorta ödemesinin ardından sağlık işlemlerinden yararlanması için yapılan işlemlerdir. Bunun için kişilerin herhangi bir şilemde bulunmasına gerek yoktur. 30 gün sonunda işten ayrılan kişiler için aktivasyon işlemleri yapılmamaktadır. Bu nedenle kişinin çalışmasını sürdürmesini gerekmektedir. Çalışmasını sürdüren kişiler, 30 günün ardından sağlık hizmetlerinden yararlanabildiği gibi ailesi için de bu imkan bulunmaktadır. Bakmakla yükümlü olduğu, kendisi üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanması için gerekli şartları taşıyan kişilerin dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekir. Bu işlemler ile birlikte tüm bu sağlık işlemleri tamamlanarak sigorta güvenli olarak sağlık hizmetlerinden yararlanılması mümkündür.
SGK aktivasyon sorgulama
E-SGK sistemi üzerinden provizyon sorgulama sayesinde sigortanız üzerinden sağlık hizmeti alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz. Bunun için sorgulama sonucunda provizyon alabilir, müstahaktır ibaresinin yazılı olması gerekmektedir. Bunu hem sigortalı hem de eşi üzerinden sigortalı gösterilen kişiler yapabilmektedir.
SGK AKTİVASYON SORGULAMAK İÇİN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*