SEÇMEN BİLGİSİ SORGULAMA

Seçim yapılmadan önce seçimde oy kullanabilecek kişiler belirlenmekte ve listelenmektedir. Önceki yıllarda muhtarlar aracılığı ile öğrenilen seçim yeri bilgileri artık online sistemler aracılığı ile internet üzerinden vatandaşların bilgisine sunulmuştur. Seçimler öncesinde yoğun bir talebin bulunduğu seçmen sorgulama sistemi, vatandaşların işlerini çok daha kolay hale sokmuştur.
Seçmen sorgulamanın avantajları
Seçmen sorgulama sayesinde vatandaşlar, oy kullanılacak merkezler belli olduktan hemen sonra internetten öğrenilebilmektedir. Özellikle olası bir hata durumunda itiraz süresi online sistem ile daha da uzatılabilmektedir. Sistem tarafından bilgiler erken öğrenildiğinden dolayı olası sorunların çözülmesi daha kolay olmaktadır. Bu nedenle seçmen vatandaşlar online seçmen sorgulamaya teşvik edilmektedir.
Seçmen sorgulama nasıl yapılır?
Seçmen sorgulama Yüksek Seçim Kurulu’nun internet portalı üzerinden yapılmaktadır. Burada yurt içi seçmenler ve yurt dışı seçmenler olmak üzere iki tür sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Bu nedenle seçmen sorgulayacak olan kişiler durumuna göre bunlardan birisini tercih etmelidir.
Seçmen sorgulamada hangi bilgiler istenmektedir?
Sorgulama ekranında sizden bir takım bilgiler istenmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il, T.C. kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il gibi bilgileri girdikten sonra sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulamanın ardından hangi ilde, hangi ilçede ve hangi okulda oy vereceğiniz detaylı bir şekilde size gösterilecektir. Dilerseniz bunun bir çıktısını alarak oy günü seçim sandığınızı bulurken kullanabilirsiniz.
YURT İÇİ SEÇMEN SORGULAMA İÇİN
YURT DIŞI SEÇMEN SORGULAMA İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*