Sağlık Bakanlığı Aile Hekimliği Uygulaması


Aile Hekimliği Sorgulama
2005 yılında başlatılan pilot uygulama yeri Düzce olan aile hekimliği uygulamasıyla hastanelerdeki yoğun hasta sayısının azaltılması amaçlanmıştır. Hem bu sayede doktorların da daha iyi bir hizmet verebilmesi mümkün olmuştur. Hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle sürekli ilaç kullanan hastanın, ilacını doktoruna yazdırmak için saatlerce sıra beklemesi işlemine de bu sayede son verilmiştir. Sağlıkta reform yapılandırılmasıyla sağlık ocaklarında bulunan pratisyen hekimlerin, yerleşim alanlarının bölümlendirilmesiyle hasta sayısı ve profili belirlenmiştir. Bu sayede her hekimin kendi hastası olacak ve hastalıklarını yakından takip edebilecek. Aynı zamanda hastasının, hastalık geçmişini de iyi bilen aile hekimleri daha verimli bir sağlık kontrolü yapabilecek.

Bebek, yaşlı, kadın ve ya erkek her yaş grubu ve cinsiyete hizmet verebilen bu hekimler temel sağlık kontrolünüzü yapıp sizi yönlendiriyor. Aile hekimliği ve sorgulama sayesinde herkes kendi aile hekiminin kim olduğunu ve hangi sağlık ocağına bağlı olduğunu öğrenebilir. Sağlık bakanlığının resmi yayın sitesinden  rahatlıkla sorgulayabileceğiniz bu uygulama için gerekli olan sadece TC kimlik numaranız. Aile hekiminizi öğrendikten sonra daha hızlı ve sıra beklemeksizin tedavi görebileceğiniz 1. basamakta sağlık hizmetiniz sizleri bekliyor.

Aile hekimleri cinsiyet, yaş ve hastalık fark etmeksizin 1. basamakta sağlık hizmeti sunan doktorlardır. Temel tıp eğitiminin üstüne en az 2 yıl daha eğitim görmüş, sağlık ocaklarında hizmet veren hekimlerdir. Bütün hastalıklar hakkında bilgi sahibi olan aile hekimleri temel tanıyı koyduktan sonra sizleri yönlendireceği diğer branş doktorlarıyla hastalığınıza çare bulmanızda yardımcı olurlar. Aile hekimliği ve sorgulama önemli bir konu olduğundan en yakın zamanda siz de aile hekiminizi sağlığınız için mutlaka tanıyın. Hastalığınız için ilk değerlendirmeyi yapacak olan aile hekimleriniz devamlı kullanmış olduğunuz ilaçlarınızı, eczanelerden sigorta kurumlarınızın yardımıyla alabilmeniz için sizlere reçetenizi yazabilir.

Hastalarına daima güler yüzlü ve anlayışlı davranan hekimlerimiz sayesinde sizlerde en kısa sürede hastalıklarınızdan kurtulursunuz. Bireylerin sağlık seviyelerini ve yaşam kalitesini arttırmak için siz de aile hekimlerinizi yakından tanıyın ve düzenli olarak kontrollerinize gidin. Sağlık asla kaybedilmemesi gereken en büyük zenginliktir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*