Saç Dökülmesinin Nedenleri


Saç Dökülmesinin Nedenleri
Her yetişkinin ortalama günde 50 ile 100 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilir.Ancak saç dökülmesi sıklaşmaya ve artmaya basladığı zaman bunun altında baska nedenler aramak gerekir. Saç dökülmesi insanlara genellikle hayatları boyunca karşılaşacakları bir sorunmus gibi gelir. Saçların dökülmesi stresle kendini gösteren bir rahatsızlık olarak kabul edilebilir.Stresle baş gösteren bu rahatsızlığın altında aslında baska nedenler de vardır.Stresin yanında yaşla birlikte artan saç dökülmesi genellikle;yanlış kullanılan kozmetik ürünler, yanlış beslenme , yanlış rejim gibi nedenlerlede ortaya çıkar.Mevsim değişikliği de saçlarda incelmelere ve kopmaya neden olur, geçirilen ateşli hastalıklarda ilerde saç dokülmesinin nedenlerı arasında sayılabilir.

İnsanların genetik özellikleri bu olayı tetikler.Sac dökülmesinin kadınlarda ve erkeklerde farklı duygusal tepkimelere neden oldugu görülmektedir. Özellikle yapılan araştırmalarda kadınların bu olaydan daha fazla rahatsızlık hİssettiği görülmüştür.Kadınların bu olayı daha fazla önemsedikleri ve saç dokülmesini engellemek amacıyla bir çok yola basvurdukları bilinmektedir.
Kadınlarda doğum sonrası da yasanan sac dökülmesi belirli dönemlerde de artabilir .Saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden biride kalıtımsal nedenlerdir.Bu kalıtımsal nedenlerin erkeklerde daha fazla ortaya çıktığı uzmanlar tarafından açıklanmıştır.Kadınlar için saçların ne kadar önemli olduğu bilinen bir gerçektir ve bu konuda yazılan yazılar genellikle kadınlara yöneliktir, bir çok çözüm yolu deneyen kadınlar öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini araştırıp bu rahatsızlığa neden olan durumları ortadan kaldırmalıdırlar. Öncelikle stresten uzak durmaya çalısılmalı ve kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmeli, beslenme alışkanlıkları değistirilmeli ve daha cok protein ağırlıklı beslenilmelidir .


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*