RÜYA TABİRLERİNE İSLAMIN BAKIŞI


Rüyalar, insanların yaşamaya başlaması ile insanlar tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Bu nedenle de rüyaların ne anlama geldiği, rüyalardaki sembollerin kişiye ne anlam ifade ettiği her zaman için öğrenilmek istenmiştir. Bu doğrultuda geçmişten günümüze kadar geniş bir rüya tabirleri birikimi oluşmuştur. Bu anlamda İslamiyet’in de bu konulara ağırlık vererek önemsenmesi bu alanda gelişimlerin daha hızlı bir şekilde olmasını sağlamıştır.

Rüya tabirleri için İslamiyet’in erken dönemlerinde dahi çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Öyle ki sahabedeki kişiler arasında bile rüya tabirleri konusunda deneyimli olan ve kişilere bu konuda yardım eden meşhur kişiler bulunmaktadır. İslamiyet’teki bu durum ile birlikte rüya tabirleri, rüyaların İslamiyet’teki önemi ile birlikte rüyalar insanlar tarafından daha fazla önemsenmeye başlanmıştır.

Rüya ve rüyaların anlamları ile Kuran’da yer alan bilgilerin yanı sıra hadislerde de pek çok bilgi mevcuttur.  Bu doğrultuda İslamiyet’te rüya tabirlerine karşı zıt bir görüşün olmadığı, bunun aksine gerek vahiylerle gerekse de Hz. Muhammed’in yaşamından örneklerle rüya tabirleri hakkında bilgi almak mümkündür.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*