RUHSAT SORGULAMA


Araç ruhsatları ile ilgili sorgulama imkanı internet üzerinde E-Devlet sayesinde mümkün olmuştur. Araçlar ile ilgili bilgi sorgulamak, ruhsat durumlarını öğrenmek isteyen kişiler E-Devlet portalına giriş yaparak bu ihtiyaçlarını gidermesi mümkündür. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamadan tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir.
 E-Devlet giriş
Ruhsat sorgulamak için ilk olarak E-Devlet portalına giriş yapılması gerekmektedir. E-Devlet için kişilerin T.C. kimlik numaralarının yanında E-Devlet portalı için özel olarak alınmış E-Devlet şifresine gereksinimleri vardır. Bu nedenle bu şifreye sahip olmayan kişilerin E-Devlet portalına giriş yapması söz konusu değildir. Bunun için ilk olarak PTT üzerinden kişilerin E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Tüm vatandaşlar sadece kendisi için E-Devlet şifresi alması mümkündür. Bu nedenle kişilerin bizzat başvuru yaparak PTT2den E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. E-Devlet şifresi ücretli olarak satılmaktadır ve ilk alımlarda 2 TL gibi bir ücreti bulunmaktadır.
Ruhsat Sorgulama nasıl yapılır?
E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra araç sorgulama bölümünden araç plakasını yazarak araç ile ilgili ruhsat bilgilerine ulaşmanız mümkündür. Bu konuda dilediğiniz araç için ruhsat sorgulaması yapabilirsiniz. Bu bölümde yayınlanan bilgiler kısıtlanmış durumdadır ve araç sahipleri ile ilgili bilgileri içermemektedir. Bu nedenle aracınız ile ilgili bu yönde bir güvenlik endişesi duymanıza gerek yoktur. İstediğiniz zaman E-Devlet üzerinden bu şekilde sorgulama yapabilir ve araç ruhsat bilgilerine ulaşabilirsiniz.
RUHSAT SORGULAMAK İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*