PTT POSTA KODU SORGULAMA

Bir adres verirken, paket gönderirken ya da basit olarak mektup dahi atarken gönderim yapılacak yerin posta kodunun bilinmesi gerekmektedir. Her ilin, her ilçenin ve bölgenin kendine özel posta kodu bulunmaktadır. Bu sayede gönderiler kolay bir şekilde tasniflenerek adreslere ulaştırılabilmektedir. Bu nedenle gönderilerinizde posta kodunu doğru bir şekilde kullanmanız olası hataları önleyeceği gibi herhangi bir sorun yaşanmadan gönderilerinizin adrese ulaşmasını sağlayacaktır. Bu noktada posta kodunu bilmediğiniz yerler için internet üzerinden hizmet almanız mümkündür.
Posta kodu öğrenme
Ülkemizde posta ve posta kodu gibi işlemlerle ilgili yetkili merci PTT’dir. PTT üzerinden sunulan bu hizmetler sayesinde bu konudaki tüm ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz mümkündür. Bu doğrultuda herhangi bir yerin posta kodunu öğrenmek istediğinizde PTT’den yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden de hizmet veren PTT, bu sayede tüm bu işlemleri çok kolay hale getirmeyi başarmıştır.
Posta kodu sorgulama
Posta kodu öğrenmek için PTT’nin internet sitesi üzerinden posta kodu sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bunun için PTT’nin resmi sitesinde yer alan posta kodu öğrenme ekranı üzerinden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Sistemde il, ilçe ve mahalle gibi bilgileri girmeniz halinde posta kodu sistem tarafından size sunulmaktadır. Tüm Türkiye genelinde yapabileceğiniz bu sorgulama tamamen ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır ve isteyen tüm vatandaşlar PTT’nin sitesi üzerinde bulunan bu sorgulama formundan bilgi alarak posta kodunu öğrenebilir.
PTT POSTA KODU SORGULAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*