PLAKA SORGULAMA

Araç alım satımları oldukça fazla olduğundan dolayı bu alanda mağduriyetler yaşanabilmektedir. Bu nedenle bu tür mağduriyetleri önlemek adına internet üzerinden sorgulama sayfaları açılarak araç hakkında vatandaşların bilgi alması sağlanmıştır. Özellikle yeni alacağınız bir aracı plaka sorgulama yaparak hakkında herhangi bir kısıtlamanın ya da cezanın olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede aracı aldıktan sonra mağdur duruma düşmekten kurtulabilirsiniz.
Plaka sorgulama nasıl yapılır?
Plaka sorgulama, internet üzerinden E-Devlet aracılığı ile yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için vatandaşların sisteme üye olması gerekmektedir. üyelik girişinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden tüm sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Plaka sorgulama ile ne öğrenilebilir?
Plaka sorgulayarak bir aracın muayene tarihini, sigortasını, kesilen cezaları öğrenebilirsiniz. Tüm bunlar için E-Devlet’te bulunan sorgulama sayfası yeterli olacaktır. Özellikle haciz gibi durumlarda sayfada yapılacak sorgulama sonucunda gerekli bilgiler size verilecektir.  Eğer bir araç üzerinde haciz ya da rehin gibi bir durum varsa bu araçları almamanız gerekir. Aksi halde trafik görevlilieri tarafından durdurulduğunuzda aracınız bağlanacaktır ve bir başka kişi nedeniyle mağdur duruma düşebilirsiniz. Ayrıca sadece alacağınız araçlarla ilgili değil, kendi aracınızı da online sorgulayarak hakkındaki ceza ya da diğer yasal işlemlere bakabilirsiniz.
Plaka sorgulaması nasıl yapılır?
Plaka sorgulaması için aracın plaka numarasını bilmeniz yeterlidir. E-Devlet üzerinden yapılan bu sorgularda başka bir bilgi istenmemektedir.
PLAKA SORGULAMA İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*