PASAPORT HARÇ VE ÜCRETLERİ


Ülkeler arasında yolculuk yapacak olan kişiler için pasaport olması gereken evraklar arasındadır ve kişilerin pasaportlarını yolculuk yapmadan çok daha önce çıkartarak hazırlaması gerekmektedir. Bu noktada pasaport almak için ilgili kurumlara başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bu başvuru sırasında gerekli evrakları da hazırlamalı ve kuruma sunmanız gerekmektedir. Bu sayede pasaportunuz hazırlanarak size sunulacak ve yolculuk işlemleriniz için hazır hale gelecektir.
Pasaport alma
Pasaport almak için gerekli evraklar arasında en önemlisi biyometrik fotoğrafların çekilmesi gerekmektedir. Biyometrik fotoğraflar, fotoğrafçılar tarafından özel olarak çekilmektedir ve normal bir vesikalıktan farklıdır. Bu nedenle normal bir vesikalık fotoğraf ile başvurulması mümkün değildir. Ayrıca fotoğrafların da en geç son altı ayda çektirilmesi gerekmektedir. Daha eski fotoğraflar da kabul edilmemektedir. Fotoğraf konusunda bu şekilde titiz davranılan pasaport konusunda kişinin fotoğraftaki haline benzemesi de gerekmektedir. Bu sayede sorunsuz bir şekilde pasaport alınabilmektedir.
Pasaport yenileme
Pasaport almanın yanında pasaport yenileme gibi işlemler de aynı adımların tekrar edilmesi gerekmektedir. Bu sayede kullanım süresi biten pasaportların yenilerek tekrar kullanılması mümkün hale gelecektir.
Pasaport harç ve ücretleri
Bu işlemler için pasaportun süresi doğrultusunda ücret ödenmesi gerekmektedir. 6 aylık süreli bir şekilde yapılan pasaport için 94.10 TL olan harç ücret en fazla 10 yıllık olmak üzere 458.70 TL olarak belirlenmiştir. Kişilerin pasaport sürelerine göre ne kadar harç ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*