ÖTV – Özel Tüketim Vergisi


ÖTV – Özel Tüketim Vergisi
Özel tüketim vergisi, daha çok kısaltma şekli ile kullanılan ÖTV, yalnızca belirli ürünler üzerinden alınan bir tür harcama vergisidir. 2002 yılında yürülüğe girmiştir. Avrupa Birliği uyum sürecinde yapılan kanun değişiklikleri kapsamında ortaya çıkan bu vergiler kazanç elde etmek amacından çok sosyal fayda sağlamak için konulmuşlardır. Özel tüketim vergisi genellikle mücevher, kürk gibi lüks ürünlerde, sağlığa zararlı olarak kabul edilen alkol, sigara gibi ürünlerde ve çevreye zararlı olduğu bilinen ürünlerin satışında alınmakla birlikte bazı temel ihtiyaç ürünlerinde de nadiren ÖTV alınabilmektedir. 2012 yılında yapılan değişiklik ile vodka, şarap, cin gibi bazı alkollü içeceklerin özel tüketim vergisi düşürülmesine karşın rakıdan alınan vergi tam tersi şekilde artırıldı.

Özel tüketim vergisi aynı malın el değiştirmesi durumunda katma değer vergisinde olduğu gibi tekerrür etmez. Ürünün ithal edilmesi durumu veya ilk alıcısına teslimi esnasında özel tüketim vergisi ödenmesi gerekir. Bu nedenle verginin mükellefi ilk satıcılar ve ithalatçılardır. Yurt dışında satışı gerçekleştikten sonra bir müşteriye teslimi yapılan ve ardından gümrük bölgesinden çıkmış olan mallar özel tüketim vergisi kapsamındadır.

Otomobillerde de özel tüketim vergisi zaman zaman kampanyalar dahilinde satıcı firma tarafından karşılansa da genellikle fiyatlara dahil edilmektedir. Ancak engelli vatandaşlarımız için 5 yılda bir olmak üzere bizzat kullanacakları özel tertibatlı araçlara mahsus olarak ÖTV muafiyet hakkı vardır. Ancak 5 yıl dolmadan önce deprem, yangın, sel, heyelan gibi doğal afetler veya kaza sonucu aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda kişinin ikinci kez özel tüketim vergisi muafiyetinden yararlanma hakkına sahiptir.

2011 yılında özel tüketim vergisi kapsamında toplam 64,2 milyar lira tahsil edildi. Bu tutara tiryakilerin katkısı 15,9 lira, alkollü içkilerden toplanan toplam vergi ise 3,9 milyar lira olarak açıklandı. ÖTV’nin en çok kazanç sağladığı ürünler ise 33,6 milyar lira ile petrol ve doğalgaz ürünleri oldu. Bilindiği gibi son yapılan benzin indiriminden önce Türkiye en pahalı akaryakıtı satan 2. ülkeydi. Şans oyunlarından 2011 yılında toplanan özel tüketim vergisi ise 528 milyon lirayı buldu.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*