Mobil İmza Nereden Alınır ve Nasıl Kullanılır?


Mobil İmza Nereden Alınır ve Nasıl Kullanılır?

Mobil İmza Tanımı

E imzanın yanısıra birde mobil imza uygulaması vardır.Bu uygulama , GSM SIM kart ve cep telefonu vasıtasıyla 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde ıslak imza yerine geçen güvenli olarak elektronik imza işlemi yapmayı sağlayan bir elektronik ortam uygulamasıdır.

Mobil İmzayı Nasıl Edibebilirim

Bu hizmetten faydalanmak için Avea yada Turkcel gibi GSM şirketlerine başvuruda bulunarak mobil imzanızı alabilirsiniz.

Mobil İmzamı Nasıl Kullanacağım

1- Mobil imza giriş menüsünde buluna seçenekler içinden  “mobil imza ile giriş” seçeneğini giriniz.

2- Karşkınıza çıkacak bilgi ekranında sizden TC Kimlik No ayrıca  Mobil imza aboneliğinizin kayıtlı olduğu GSM numaranızı girmeniz istenecektir.Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra  “Gönder” seçeneği ile işleme devam ediniz.

3-Cep telefonunuz ve bilgisayarınıza sözleşmenizle birlikte  imza metninin özeti açılır,Hem bilgisayarınıza hemde cep telefonunuza gelen metin aynı olmalıdır.Bilgisayar üzerinden size gelen sözleşme metnini okuyarak cep telefonunuz sayesinde de imzalayabilirsiniz. Mobil imza kullanarak sisteme girmekten vazgeçmeniz durumunda ekranda buluna iptal seçeneği ile tekrar ana sayfaya gidebilirsiniz.

4- GSM telefonunuza yollanan imza metnini imzalayarak ekranda bulunan devam butonuna basarak mobil imza giriş işleminizi tamamlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*