MOBİL HAT SORGULAMA

Eski yıllarda, telefon hatları ile ilgili yapılan usulsüz satışların önüne geçmek adına, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu aracılığı ile yeni düzenlemelere gidilmiş durumdadır. Özellikle telefon hatları üzerinden yapılan kötü işlemler ve suçlar nedeniyle telefon hattının sahibinin mağdur duruma düşmesini önlemek adına, kişilerin mobil hatlarını sorgulama ve kendi bilgisi dahilinde olmayan mobil hatları tespit etme imkanı bulunmaktadır. Bunun için internet üzerinden açılan sorgulama ekranın yararlanmak yeterli olmaktadır. Mobil hat sorgulama imkanı sayesinde siz de mobil hatlarınız ile ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz.
Hat sorgulama
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından E-Devlet üzerinden sunulan mobil hat sorgulama için, E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Ardından adınıza olan tüm hatlara bu sorgulama ekranından ulaşabilirsiniz. Yapacağınız kontrolün ardından adınıza kaç hattın olduğunu öğrenebilir, bilmediğiniz fakat başkası tarafından kullanılan hatları da bu sayede tespit edebilirsiniz. Böyle bir durumda, bu hattı iptal ettirme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için GSM operatörlerine başvuru yapmanız yeterlidir.
Hat iptal ettirme
Adınıza olan bir hattı iptal ettirmek için GSM operatörlerine müşteri hizmetleri aracılığı ile bağlanarak süreç hakkında bilgi alabilirsiniz. Ardından buradan yapılacak yönlendirmeler ile kişisel bilgi ve belgeleriniz ile başvurunuzu tamamlayarak hattın kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hattınızı izinsiz olarak kullanan kişiler, artık hattınızı kullanamayacak ve olası bir kötü durumu engelleyebileceksiniz.
MOBİL HAT SORGULAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*