MARKA SORGULAMA

Marka tescili için yapacağınız başvuru öncesinde markanın birebir aynı olan ya da benzeri nitelikte tescil edilmiş şeklinin bulunup bulunmadığına dair önceden marka araştırması yapmanız gerekiyor. Aksi halde Türk Patent Enstitüsü tarafından marka tecil başvurunuz reD yanıtı ile geri dönebilir. Marka sorgulama işleminiz için Türk Patent Enstitüsü (TPE) resmi web sitesinde online hizmet ekranı bulunuyor.
Marka Sorgulama Nasıl Yapılır?
Bu online hizmet ekranında marka kategorisinde bulunan araştırma seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Marka sorgulama ekranında ise aramak istediğiniz markanın adını yazmanız ve içinde geçen, ile başlayan veya eşit olan seçeneklerinden birisini seçerek, marka aramasının nasıl sınıflandırılacağını belirleyebilirsiniz.
Daha sonra firma adını yazmanız ve aynı şekilde ile başlayan veya eşit olan seçeneklerinden birisini seçmeniz, bülten numarası, gazete numarası ve TPE Sahip numarası bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Marka arama işlemi için nice sınıfları kısmında tüm sınıflar veya belirtilen sınıflar seçeneklerinden birisini işaretlemelisiniz. Belirtilen sınıflar seçeneğini işaretlediğinizde aralarında birer boşluk bırakarak nice sınıflarını yazmalısınız.
En son olarak güvenlik kodu doğrulamasını yaparak, ara butonu ile marka araştırmanızı belirlediğiniz kriterlere göre kolaylıkla yaparak, detaylı sonuçlara ulaşabilirsiniz.
MARKA PATENT SORGULAMA İÇİN:Leave a Reply

Your email address will not be published.


*