Malulen Emeklilik Nasıl Olur


Malulen Emekli Olmak Nedir?
Malulen emeklilik, zaruri emeklilik olarak adlandırdığımız bir emekliliktir. Kişinin kendi isteği dışında oluşan hastalıklar sebebiyle çalışacak duruma gelememesi halinde emekliliklerin şartlarını yerine getirememiş bile olsa yasalar gereğince malulen emekli olabilmektedir. Malulen emekliliği farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Malulen Emeklilik Çeşitleri
Malulen emeklilik kendi içerisinde 3 şekilde incelenmektedir. Bunlar adi malullüğü, vazife malullüğü ve harp malullüğüdür. Bunların açıklaması ise şu şekildedir;

Adi Malullük: 10 yılı aşkın bir süredir aynı yere hizmet veren bir kişinin hastalık veya bir kaza sonucu çalışamayacak duruma gelerek, emekli aylığına bağlanması durumudur.Bu malullük 10 yılın altında çalışanlar için toplu tek ödeme ile yapılmaktadır. Yani 10 yılın altında hizmet veren kişiler malulen emekli olur ancak emekli aylığına bağlanmaz.

Vazife Mamullüğü: Kişi çalıştığı şirketteki konumu veya görevleri sonucunda herhangi bir iş kazasına maruz kaldıp çalışmayacak duruma gelmesine vazife mamullüğü denir. Kişi işinden dolayı malul olduğundan bu durum için herhangi bir hizmet yılı şartı yoktur. Bu duruma düşen kişiler malulen emekli yapılır ve emekli aylığı bağlanır. Bunun yanı sıra tüm tedavi masrafları şirketi tarafından karşılanır. Bazı durumlarda ise şirket tarafından kişiye veya ailesine tazminat ödenebilir.

Harp Mamullüğü: Savaş, operasyon, kurtarma gibi işlemlerin yapıldığı çalışma alanlarında görevli olan asker, dalgıç ve daha birçok mesleğe sahip kişilerin harp kazası alması durumunda malulen emekli olmasına denir. Harp mamullüğünde hizmet sebebiyle kişinin çalışamayacak duruma gelmesi halinde kişiye hem tazminat ödenir hem de aylık emekli maaşına bağlanır. Bunun yanı sıra hem ailenin hem de malulen emekli olan kişilerin tedavi masrafları devlet tarafından karşılanır. Bu emeklilik içinde herhangi bir hizmet koşulu yoktur.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*