Malulen Emekli Olmak Ve Şartları


MALULEN EMEKLİ OLMAK VE ŞARTLARI

Emekli olmak, devletin belirlediği belli bir yaşı doldurduktan sonra artık iş hayatından uzaklaşma vaktinin gelmesidir. Yani belli bir yaştan sonra artık çalışılamayacağının devlet tarafından garantilenmiş halidir. Malulen emekli olmak ise, gerekli olan yaş doldurulmasa bile, çalıştığı yıllar içerisinde kişinin artık iş göremez duruma gelmesi ve bu şekilde iş hayatını sonlandırmasıdır. Devlet bu gibi noktalarda da kişiyi mağdur etmeyip gerekli ödenekleri sağlamaktadır. Ancak şöyle bir durum var ki, “Ben malulen emekli olabilirim artık elim ayağım tutmuyor.” Diyerek, malulen emekli olunmuyor. Bunun da şartları bilinmeli ve yapılacak olan işlemler bu şartlara göre yapılmalıdır.

Malulen emekli olabilmek için öncelikle bir Sosyal Sigortalar Kurumu hastanesinden Malulen Emekli Olabilir raporu alınmalıdır. Yani malulen emekliliğiniz SGK tarafından onaylı olmalıdır. Ayrıca tek şart da bu değil. SGK’ dan malulen emekli olabilmeniz için, en az 1800 gün prim ödemesi yapmış olmanız veya sigortalı olarak en az 5 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir. Eğer bu şartlar taşınmıyorsa, alınan malulen emeklilik raporunun da bir anlamı olmayacaktır.

Ayrıca şu durum da göz ardı edilmemelidir ki, malulen emekli olabilmeniz için, sizin iş görmezliğinize sebep olan hastalığın çalışırken ortaya çıkması gerekir. Yani siz iş hayatına atılmadan önce bir hastalığınız varsa ve siz o şekilde çalışmaya başladıysanız, malulen emeklilikten faydalanamazsınız. Ancak çalıştığınız yıllar içerisinde bir hastalık, bir sorun ortaya çıktığında bu emeklilikten yararlanabilirsiniz.

Eğer, malulen emekli olmanızdan sonra, iş göremezlik durumunuzun ortaya kalkmasıyla yeniden sigortalı bir işte çalışmaya başlarsanız, SGK tarafından size ödenen maaş kesilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*