Malul Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalılar


Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan sigorta kollarından herhangi birine bağlı olarak çalışan kadınların, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda olan malul çocuğu bulunması durumunda 01.10.2008 tarihinden sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i oranı, toplam güne ilave edilmekte ve bu süreler emeklilik yaş hadlerinden düşülmektedir.

Malul Çocuğu Bulunan Kadın Sigortalılar Nereye Başvurmalı

Ancak bunun için kesinlikle başka birisinin sürekli bakımına ihtiyaç duyan malul çocuğu bulunan kadın sigortalılar kesinlik 4A, 4B ya da 4C sigortalısı olması gerekiyor. Ayrıca kuruma başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu noktada da başka birisinin sürekli bakımına ihtiyaç duyan malul çocuğu bulunan kadın sigortalılar bu durumları sebebiyle bahsedilen olanaktan yararlanabilmek için en son çalışmamasının olduğu Sosyal Güvenlik İl ya da Merkez Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu malul çocuğu olan kadın sigortalıların başvurularından sonra çocuğunun, başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda malul olup olmadığın tespiti için gerekli şartlar kapsamında sağlık kurulu raporu talep etmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*