Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır


Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır
Mahkemeler günümüzde oldukça yavaş ilerlemektedir. Özellikle çok sayıda mahkemesi olan bir kişi için tüm bunları takip etmek oldukça zorlaşmaktadır. Bu nedenle de bu işi kolaylaştıracak bir araca ihtiyaç duyulmuştur. İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile hemen hemen tüm devlet işleri internet üzerinden yapılabilir duruma gelmiştir. Mahkeme sorgulama da internet üzerinden yapılacak işlemlerden birisidir. Eğer adınıza herhangi bir mahkeme olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız mahkeme sorgulama ile bunu rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Bunun haricinde belirtildiği gibi çok sayıda mahkemeniz varsa bunları mahkeme sorgulama ile kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Bunun için internet üzerinde pek çok hizmet ve servis bulunmaktadır.

E devlet sitesi turkiye.gov.tr girerek, Mahkeme sorgulama için TC kimlik numarası başta olmak üzere bazı bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. Bunun ardından sizin adınıza açılan mahkemelerin tümünü ekran görebilirsiniz. Bu gelişmenin yaşanmasında özellikle Adalet Bakanlığı’nın geliştirdiği UYAP etkilidir. UYAP yani ulusal yargı ağı projesi ile tüm belirtilen bilgilere ulaşabilmek mümkün duruma gelmiştir. Bu yolla sadece adınıza açılan mahkemeleri değil açtığınız mahkemelere de ulaşabilirsiniz.

Mahkeme sorgulama size mahkeme hakkında ayrıntılı bilgi sunar. Öyle ki mahkemeye gitmediğiniz durumlarda bile mahkeme sorgulama yoluyla mahkemede olan biten her şeyi öğrenebilirsiniz. Mahkeme sorgulama yolu ile avukatların isim ve bilgilerini, şahitlerin isim ve bilgilerini (Gizli şahit değil ise), mahkeme gün ve saatini öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğer geçmiş bir mahkeme ile bilgi almak istiyorsanız aynı şekilde mahkeme sonucuna da bu yolla ulaşabilirsiniz. Bu sistem oluşturulduğundan beri oldukça popüler bir şekilde kullanılmıştır. İnsanlar bu sistemin faydalarından yararlanarak kolayca mahkeme sorgulama yaparak mahkeme bilgilerine ulaşmıştır. Tüm bunlar dâhilinde mahkeme sorgulama oldukça faydalı bir araçtır. Özellikle uzak yerlerde olan kişiler için bilgi alma konusunda yararlıdır. Her ne kadar mahkemeler pek iyi bir şey olmasa da bu tür durumlarla uğraşmanız gerektiğinde mahkeme sorgulama ile kolayca mahkeme bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için avukatınızı aramanıza ya da mahkemelere gitmenize gerek kalmaz ve evinizden internete bağlanarak rahatlıkla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*