KYK BORÇ ERTELEME

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü üzerinden öğrencilik zamanında kredi alan kişiler, öğrencilik dönemlerinin bitmesinin ardından bu kredilerini geri ödemeleri gerekmektedir. Bunun için uygun bir ödeme planı yapılarak, kredi alındığı gibi aylık ücretlerle geri ödenmesi istenir. Fakat kişilerin özel durumlarına göre bu kredilerin ödenmesi ertelenebilmektedir. Bunun için KYK borç erteleme yapılabilir.
Borç erteleme nasıl yapılır?
KYK borç ertelenebilmesi için bazı kriterler aranmaktadır. Bu kriterlere uyan kişiler, borçlarını erteletebildiği gibi kriterlere uymayanlar için herhangi bir şekilde erteleme hakkı bulunmamaktadır. Borç erteletmek isteyenler için aranan şartlar ise şöyledir;

  • İşsizlik: İşsiz kalanlar için borç erteletmek mümkündür. Fakat bu ertelemeyi yapabilmek için kişilerin hiçbir şekilde sigorta kayıtların güncel olmaması gerekmektedir. Herhangi bir şekilde sigortası ödenen ve bir işte çalışıyor olarak gösterilirse erteleme iptal edilmektedir. Bunun yanında çalışmayan kişiler, borç ödemesi aksatılmamış ise bu ertelemeden yararlanabilir.
  • Askerlik: borç ödemesi başlamayan ya da borçlarını düzenli öderken askere gitmek durumunda kalan kişilerin borçları da ertelenmektedir. Bunun için askerlik belgesinin kuruma götürülmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede askerlik süresi boyunca kişinin borçları ertelenecektir.
  • Yüksek lisans ve doktora: eğitim sonrasında yüksek lisans ya da doktora yapanlar borçlarını erteleyebilir. Burada aranan şart, bu eğitimlerin normal eğitimin bitiminden hemen sonra başlamasıdır. Herhangi bir süre girdiği takdirde borç erteleme mümkün değildir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*