İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU

Kişilerin kendi özel isteğiyle işten ayrılması dışında kovulması, işyerinin kapanması, el değiştirmesi gibi özel durumlarda mağdur kalan ve hiçbir geliri olmayan kişilere devlet tarafından bağlanan maaşa işsizlik maaşı yani işsizlik ödeneği denir.
İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için, en az 600 gün çalışmış ve prim ödemiş olup bu 600 günün 120 günü kesintisiz olmak üzere, kendi isteği ve kendi kusurları dışında işsiz kalanlar işsizlik ödeneğini almaya hak kazanabilir.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

En son ayrıldığınız işten, işvereninizin düzenleyeceği işten ayrılma bildirgesi ve nüfus cüzdanınızla ile birlikte, 1 ay içerisinde İŞKUR Müdürlüğüne başvurarak kayıt yaptırmalısınız. Ve İşkur vereceği talep dilekçesini doldurmanız gerekmektedir.
İşsizlik ödeneği başvurusu sonucu İşkur incelemeleri başlatıp işsizlik maaşını almaya uygun olup olmadığınıza karar verecektir. Almaya hak kazandığınız takdirde ödeme kararı tarafınıza bildirilecektir. İşsizlik ödeneği başvurusu süreci bu şekildedir. İşsizlik ödeneğinden faydalanırken başka bir yerden gelirinizin olduğu tespit edilirse, işsizlik maaşınız ve işsizlik sigortanız kesilecektir.

İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA İÇİN: TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. dilek barut dedi ki:

  ben isbumak istiyorum daha önce yasliya baktim ben üç bucuk ay önce tercubem var

 2. dilek barut dedi ki:

  iki tane cocugum var benim olmasa onlari kireşe gonderirim ne olur bana is bulun

  1. Suat konak dedi ki:

   Dilek. Hnm sizi yönlendire bilirim

 3. Buket tuncer dedi ki:

  Mutfakta AHCI yardımcısının yaptım iş istiyorum

 4. şahin dedi ki:

  Benim adıma ayretten bir kişinin daha sgk sı ödenmiş bu benim gün kayıbım olurmu ve 05 12 2014 tarihinde işten çıkarıldım mahkemelik oldugum için maaşımı alamıyorom bunun için ne yapmalıyım

Yorum Yaz