İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA

Günümüzün en büyük problemlerinden birisi işsizliktir. Devlet bu konuda vatandaşları mağduriyetten kurtarmak için destekleme kararı almış ve bir yasa ile bu desteklemenin kriterlerini belirlemiştir. 4447 sayılı işsizlik sigortası kapsamında, gerekli şartları taşıyan herkes işsizlik sigortası için başvuru yapabilir ve bu sigortadan faydalanabilmektedir.
İşsizlik maaşı nedir?
İşsizlik maaşı, bir iş yerinde çalışan ve çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılmak durumunda kalan kişilere devlet tarafından tanınan bir haktır. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişilere belli bir süre boyunca ödenerek kişinin bu süre içinde maddi yönden zarara uğraması önlenmektedir.
İşsizlik maaşı nasıl bağlanır?
İşsizlik maaşının bağlanması için bazı kriterlerin sağlanması gerekmektedir. yasaya göre; kişinin iş yerinden kendi istek ve eksikliği dışında sebeple ayrılması, işten ayrılmadan önce 120 gün boyunca sürekli çalışmak, üç yıl içerisinde toplam altı yüz günün ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişi, işten ayrıldıktan sonra en geç otuz gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuru yapması gerekmektedir. Aksi halde işsizlik başvurusu için gerekli süre sona erdiğinden kişini işsizlik maaşı alması mümkün olmayacaktır.
İşsizlik maaşına nasıl başvurulur?
İşsizlik maaşına E-Devlet üzerinden başvurulmaktadır. E-Devlet’e üyelk bilgileri ile giriş yaptıktan sonra İŞ-Kur Genel Müdürlüğü başlığı altında işsizlik ödeneği başvurusu linki aracılığı ile işsizlik maaşı için başvuru yapılabilmektedir. işsizlik başvurusu yapan kişiler, aynı bölümden işsizlik maaşı sorgulama yaparak işsizlik maaşının çıkıp çıkmadığını öğrenebilmektedir.
İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMAK İÇİN
İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*