İNTERNET SANSÜRÜ CEZALARI


İnternet sitelerine yönelik Türkiye’deki faaliyetler Bilgi Ve Teknolojileri Kurumu tarafından sunulmaktadır. Sunulan bu hizmetler ile birlikte Türkiye’de hizmet veren internet siteleri kurallara uygun bir şekilde hizmet vermesi amaçlanmaktadır.

Yapılan pek çok uygun olmayan davranışlar nedeniyle internet sansürü cezası verilebilmektedir. İnternet sansürünün uygulanması kişilerin internet sitesine giriş yapmasına engel olmaktadır. Böylece internet sansürü cezası verilen bir internet sitesi alınan diğer bir karara kadar erişime kapatılmaktadır.

İnternet sitelerine sansür uygulanması çeşitli sebepler ile gerçekleşebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yürürlükte olan anayasa ya karşı olan belirli bir gruba karşı hakaret içeren ya da sakıncalı içerikler barındıran sitelere cezaların verilmesi mümkündür. Verilen cezalar mahkeme kararıyla desteklemediğinden dolayı bu konuda erişim tamamen kapatılabilmektedir. İnternet sansürü cezalarında kişilerin daha detaylı bilgi sahibi olabilmesi adına mevzuatları incelemesi gerekecektir.

Yapılan işlemlerde tüm mevzuatlara uygunluk esas alındığının kişilerin hangi durumlarda ceza verileceğini ve hangi durumlarda internet sitesinin sansür cezası alacağını öğrenebilmesi mümkün olabilir. Sansür ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerin bu mevzuatları takip etmesi gerekecektir. Böylece herhangi bir sorun olmadan kişiler internet sitelerinin içerik politikalarını belirleyebilir. Özellikle internet üzerinden yayın yapan internet sitesi sahiplerinin herhangi bir ceza almaması ve sitenin sansürlenmemesi adına girilen içeriklerin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*