İMEİ KAYIT HAKKI

Yurtdışından getirilen telefonların ülkemize kayıtlı bir şekilde kullanılması bir takım düzenlemeler ile sınırlandırılmıştır. Bu nedenle de herkesin belirli bir İMEİ kayıt hakkı bulunmaktadır. Bu İMEİ kayıt hakları bitene kadar yurtdışından telefon getirerek kayıt ettirip, yasal İMEİ numarası üzerinden kullanmak mümkündür. Bu konuda E-Devlet üzerinden bilgi almak mümkündür. E-Devlet’te bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu menüsü altında İMEİ ile ilgili her türlü sorgulama mevcuttur. Bu doğrultuda İMEİ kayıt hakkı, İMEİ sorgulama gibi işlemler internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir.
İMEİ sorgulama
Kullandığınız telefonun İMEİ numarası hakkında herhangi bir yasal durum söz konusu olup olmadığını E-Devlet’in sorgulama bölümünden öğrenebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun İMEİ numarasını sorgulama ekranında ilgili alana girmeniz yeterli olacaktır. Ardından telefonunuzun durumu ile ilgili rapor sunulacaktır. Bu doğrultuda da telefonunuzun kayıtlı ya da kayıtlı olmadığını öğrenebilirsiniz.
İMEİ kayıt hakkı
İMEİ kayıt hakkı bölümünden de yurtdışından ülkeye sokacağınız telefonları İMEİ kaydını yaptırıp yaptıramayacağını öğrenebilirsiniz. Eğer kayıt hakkınız bulunuyorsa, giriş işlemleri sırasında cihazlarınızın İMEİ işlemlerini de yaptırabilirsiniz. Bunun için E-Devlet sorgulamalarındaki İMEİ kayıt hakkı bölümünden adınıza sorgulama yapabilirsiniz. Fakat bu sorgulamalar için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekir. Başkasının üyelik bilgileri ile giriş yapmanız İMEİ konusunda size bir avantaj sağlamayacaktır. Bu nedenle kendi bilgileriniz ile E-Devlet’e giriş yapmanız gerekir.
İMEİ KAYIT HAKKI SORGULAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*