HES KODU ALMA


HES KODU NEDİR?

T.C Sağlık Bakanlığınca koronavirüs pandemisi nedeniyle günlük sosyal yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına “HAYAT EVE SIĞAR” adıyla mobil bir uygulama yapılarak bu kapsamda koronavirüs hastalığı bakımından kişilerin hastalık risk durumunuzu gösteren koddur. Bu uygulama Sağlık Bakanlığı imkanları ile geliştirilerek vatandaşlarımızın covid-19 bulaş durumu temaslı olma durumu hakkında bilgiler içererek seyahat etme, ziyaretlerde bulunma ve sosyal yaşamın kontrollü ve güvenilir bir biçimde sürdürülebilmesi bakımından büyük öneme sahiptir.

HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu oluşturarak “HAYAT EVE SIĞAR” uygulaması ile ios ve android marketler vasıtasıyla akıllı mobil cihazlarınıza indirip kullanabilirsiniz. Hes kodu oluşturma uygulamasını indirip kullanmak için AppStore ve Google Play mobil marketleri kullanmanız gerekmektedir. Bu platformlarda arama kısmına HES kodu veya “HAYAT EVE SIĞAR” yazarak mobil uygulamayı bulup indirebilirsiniz. Bu uygulama tamamen ücretsiz olup indirdikten sonra aşağıdaki adımları takip ederek hes kodunu oluşturabilirsiniz.

A- Akıllı mobil cihazınıza indirdiğiniz hes kodu uygulamasını açın ve “Hayat Eve Sığar” kısmından, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin.

Bu ekranda “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklayarak oluşturacağınız HES kodunun kullanım süresini seçerek bireysel veya 18 yaşından küçük çocuklarınız için HES kodu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

SMS İle HES Kodu Oluşturma

B- Akıllı telefonunuzun sms bölümünden “HES” yazın ve 1 boşluk bırakın. Daha sonra ; TC Kimlik No, Kimliğinizin seri numarasının son 4 Hanesini girin. Ardından “Paylaşım Süresini” kaç gün olacaksa o kadar gün sayısı yazarak 2023’e sms yollayın. Hes kodunun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısı kaç günse talebinizi o sayıda geçerli olacak şeklinde HES kodu SMS yoluyla cep telefonuna gönderilecektir.

Burada önemli olan kısım seyahatlerde “Paylaşım Süresi” bölümüdür. Seyahat süreniz talep ettiğiniz gün sayısını kapsamalıdır. Süre belirlemek istemezseniz sistem otomatik olarak HES kodu süresini 1 yıl olarak verecektir.

E Devlet İle Hes Kodu Alma

C-  E devlet artık hayatın tüm alanından büyük kolaylıklar sağlayan bir devlet uygulaması haline gelmiştir. Haliyle hes kodu işlemleri de e devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu nedenle edevlet sistemine e devlet şifresiyle giriş yaparak HES kodu işlemlerini yapabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığı “HES Kodu Üretme ve Listeleme” kısmından kendi şahsınıza veya 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız adına HES kodu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli:

HES “Hayat Eve Sığar” Kodu, covid-19 pandemi süresince kontrollü sosyal hayat dahilinde, seyahat ziyaret veya ulaşım işlemlerinizde ilişkide bulunduğunuz kurum ve kişilerle, Covid-19 hastalığı bakımından riskli olup olmadığınızı güvenle paylaşmanızı sağlayan bir uygulamadır.

Ayrıca İstanbul ve birçok büyükşehirde toplu taşıma ulaşım araçlarında hes kodu uygulaması zorunlu hale gelmiştir. Bu sebepten İstanbulkart ve diğer illerin ulaşım kartlarına hes kodu tanımlama ve eşleştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde toplu taşıma hizmetlerinden yararlanamazsınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*