Hamilelerin Doğum İzinleri


HAMİLELERİN DOĞUM İZİNLERİ

Hamile bir kadının, iş yerindeki görevlerini tam olarak yerine getiremeyeceğinden dolayı, doğuma kadar çalışmak gibi bir lüksü yoktur. Hamileliğinde bir problem yok ise, doğumdan en az 3 hafta öncesine kadar çalışabilir. Doğuma 3 hafta kala işten ayrılması zorunludur. Bunun dışında hamilelerin doğum izni doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Ancak bir sorun yok ise, doğumdan önceki 8 haftalık izninin yalnızca 3 haftasını kullanıp, geri kalan haftalarını doğumdan sonra için kullanma hakkına sahiptir.
Eğer doğumdan sonra ihtiyaç duyuyorsa ekstra 6 ay daha izin alabilir. Fakat burada unutulmaması gereken nokta şu ki, doğum izni olan 16 hafta boyunca iş yerinden alınan ücretten hiçbir kesinti olmaz, fakat doğum izni üzerine ekstra bir izin daha alındığında ücret kesintisi gerçekleşmektedir. Ayrıca hamile kadının izin zamanını belirleyebilmesi için doktorundan doğumun ne zaman gerçekleşeceğine dair bir rapor alması gerekir.

Çalışan hamile bayanların doğum izni için yapması gerekenler, öncelikle kadın, hamile olduğuna dair belgeyi bir kadın doğum doktorundan aldıktan sonra bunu hem bağlı olduğu sigorta kurumuna hem de çalıştığı iş yerine bildirmelidir. Aldığı belgeyi ise iş yerinin insan kaynakları veya muhasebe bölümüne vermelidir. Doğum izninin başlaması için hamilelik belgesinin bağlı olunan sigorta kurumuna verilmesi önemlidir.

Doğum izni 16 hafta olan hamile kadının bu izni hesaplayabilmesi için hamileliğinde kaçıncı haftayı bitirdiğini bilmesi gerekir. Toplam hamilelik süresi 40 haftadır. Kadının izninin başlaması için 32. haftasını bitirmiş olması gerekir. Yaş hesaplarken bitirilen yaş dikkate alındığı gibi hamilelikteki haftayı hesaplarken de bitirilen hafta dikkate alınır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*