GSS PRİM BORCU SORGULAMA


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile ülke genelinde tüm vatandaşların sosyal güvence sahibi olabilmesi amaçlanıyor. Özellikle de Genel Sağlık Sigortası’ nın tüm vatandaşları kapsıyor olması sayesinde artık sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarda sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor ve sosyal güvence kapsamına alınıyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde geçilen Genel Sağlık Sigortası yani GSS için vatandaşların gelir tespiti yaptırmaları gerekiyor. Bu gelir tespiti sonucunda alınan netice vatandaşların GSS prim ödemelerinin devlet tarafından mı karşılanacağı yoksa kendisinin mi ödeyeceği belirleniyor. GSS prim ödemelerini yapacak kişilerin hangi oran üzerinden ödemelerini yapacakları da bu gelir tespiti ile belirleniyor.
GSS Prim Borcunuzu Nereden Öğrenebilirsiniz?
Gelir tespiti yaptırmamış ya da GSS prim ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmemiş olan vatandaşların SGK’ ya borçları bulunuyor. GSS prim borcu sorgulama işlemini yapabileceğiniz web tahsilat uygulaması ile SGK’ ya ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıda verdiğimiz bağlantıya tıklamalısınız.
Online web tahsilat uygulamasında sorgu türü kısmında diğer ödemeler seçeneğini seçmelisiniz. Sorgu tipi kısmında ise GSS PRİM seçeneğin seçtikten sonra TC kimlik numaranızı ve güvenlik kodu doğrulamasını yaptıktan sonra GSS prim borcu sorgulama yapabilirsiniz. Sayfada verilen borç listesi en güncel borç olmasının yanı sıra tüm detaylara da yer vermektedir. Böylece SGK’ ya olan GSS prim borçlarınızın tüm tutarını ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.
GSS PRİM BORCU SORGULAMA İÇİN:


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*