GSS Borç Sildirme


Genel sağlık sigortası kapsamına giren vatandaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntıları GSS borç sorgulama konumuza yapılan yorumlardan biliyoruz.GSS statüsünde olduğunu bilmeyenler, gelir testi yaptırmayanlar, öğrenci olanlar, yurt dışında bulunanlar gibi bir çok şikayet bulunmaktadır.Genelde adlarına çıkan borçların silinmesi ve GSS borç taksitlendirme konusunda yardım isteyenler çoğunlukta.GSS statüsünde yer almakta olan kişiler ya gelir testi yaptırmış veya devlet tarafından reesen tespit yapılmış kişilerden oluşmaktadır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz,  adlarına GSS prim borcu olan herkesin bu borcu sildirme gibi bir durumu yoktur.

KİMLER GSS PRİM BORÇLARINI SİLDİREBİLİRLER ?

  • Öğrenci olmalarına rağmen adlarına GSS primi tahakkuk etmiş kız öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
  • Öğrenci olmalarının yanı sıra 25 yaşını geçmemiş ve adlarına  GSS primi tahakkuk etmiş erkek öğrenciler öğrenci belgeleriyle SGK Müdürlüklerine müraacat ederek bu borçları sildirebilirler.
  • Yurt dışında bulundukları halde ikametgahları hala yurtiçinde görünenler ikametlerini bulundukları ülkeye aldırarak oradaki sürede dikkate alınarak Gss prim borç tutarlarını sildirebilirler.

https://sgk.ziraatbank.com.tr/Main.aspx ile işlemler yapılabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*