GİB FAİZ HESAPLAMA

Ülkemizde vergi mükellefi olanların vergi borçlarını zamanında ödemesi gerekmektedir. Aksi halde yapılan düzenlemeler doğrultusunda bu borçlara faiz işlemleri uygulanmakta ve borç daha da artmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki yetkili olan kurum GİB, Gelir İdaresi Başkanlığı’dır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen bu hizmetler, internet ortamına da aktarılmış durumdadır. Bu sayede GİB faiz hesaplama yaparak kişilerin güncel borçlarını öğrenmesi mümkündür.
GİB faiz hesaplama nedir?
GİB faiz hesaplama, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vergi borcu olan vatandaşlara yönelik sunulan bir internet hizmetidir. Bu hizmet sayesinde kişiler vergi borçlarına uygulanacak faizler hakkında bilgi alabilmektedir özellikle borcunu ileri dönemlerde ödemek isteyen ve bunun için para miktarını öğrenmek isteyen kişiler için yararlı olan bu faiz hesaplama sayesinde tüm borçlar istenilen tarihe göre hesaplanabilmektedir
GİB faiz hesaplama nasıl yapılır?
GİB faiz hesaplaması yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden sunulan hizmete giriş yapmanız yeterli olacaktır. Bu hizmetten yararlanmanız için gereken en önemli şey, vergi borçlarınızı tarih ve tutar olarak bilmenizdir. Aksi halde sistemden yararlanarak faiz hesaplaması yapmanız söz konusu değildir. Bu bilgilerin edinilmesinin ardından Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama sayfası üzerinden tüm borçlarınızı vadelerini de belirterek sisteme girebilir ve tüm borçlarınızı girdikten sonra faiz ve gecikme zammı için hesaplama yapabilirsiniz.
GİB FAİZ HESAPLAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*