ESNAF HİBE DESTEĞİ


Hükümet tarafından açıklanan esnafa kira yardımı yada hibe desteği başvurularının ne zaman yapılacağı konuyla ilgili tüm esnaflar tarafından merak ediliyor. Esnaf hibe desteğinden kimler faydalanacak başvurular nasıl ve ne zaman yapılacak sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Esnaf hibe destek açıklaması Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapıldı. Açıklamada destek projesi kapsamında esnafların Ocak ayının ilk haftasında başlaması düşünülen hibe ve kira yardımı başvuruları e-devlet üzerinden online olarak yapılabilecek. Yapılan açıklamada kira yardımının ve hibe desteğinin başvuru tarihleri ve nasıl yapılacağı da belirtildi. Ayrıca kimlerin bu destekten yararlanabileceği de yapılan açıklamada yer aldı.

ESNAFA KİRA YARDIMI (HİBE DESTEĞİ) BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN

Covid-19 salgını sebebiyle hepimizin bildiği gibi herkes gibi esnaflarda zor zamanlar geçirmekte. Pandemi nedeniyle yapılacak kira yardımı e devlet üzerinden online olarak yapılacak. Başvurular Aralık ayının ilk haftasında yapılacak. Yapılan açıklamadan sonra özellikle pandemi nedeniyle kapalı kalan bir çok işletme tarafından destek projesine yoğun ilgi gösterilmesi bekleniyor.

HANGİ ESNAFLAR HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANABİLECEK?

Bakan tarafından duyurulan destek projesine göre uygulamadan yararlanma koşulları belli oldu. Esnaf kira yardımı yada hibe desteğinden yararlanmak için 14 Aralık ve öncesinde vergi mükellefi olanlar, ticari gelirleri basit usulde tespit edilen esnaflar, destek kapsamında Bakanlığın belirlediği sektörlerde işletmesi olan esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf olan esnaflar yararlanabilecek.

Hibe desteğine başvuruda bulunacak esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin hangi sektörlerde faaliyet gösterdikleri başvurular başlamadan önce ilgili bakanlığın internet sitesi aracılığı ile herkese bildirilecek. Yapılan duyurunun dışında herhangi bir yazılı açıklama yapılmayacak. Bakanlıkç tarafından yapılacak açıklamadan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapan esnaflar hibe ve kira desteğinden faydalanamayacak.


1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*