EHLİYET CEZASI SORGULAMA


Ülkemizde trafiğin akışını düzenli bir hale getirmek için bazı kurallar konulmuştur. Bu kurallar kanunlar ile belirlenip uyulmadığı zaman belirli cezalar ile cezalandırılacağı belirtilmiştir. Bu sayede yapılan kusurlar cezasız kalmayıp aynı zamanda trafiğin daha rahat ve güvenli bir şekilde akması amaçlanmaktadır.
Verilen cezalar bazen yalnızca plakaya verilen cezalardır. Bunlar para cezaları olup daha basit cezalardır. Bazıları ise suçun büyüklüğüne göre kişinin ehliyetine verilen cezalar da bulunmaktadır. Bu cezalar ceza puanı olarak adlandırılmaktadır. 100 ceza puanını dolduran kişinin ehliyetine el konulmaktadır. Bu yüzden kişiler trafikte çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. 100 ceza puanını dolduran kişinin ehliyetine 3 ay süreyle el konulur ve teslim edilirken puanlar kayıt altına alınarak sıfırlanıp geri teslim edilmektedir fakat ceza puanları kaydedildiği için silinme gibi bir durum söz konusu değildir.
Sürücü ehliyetine ait ceza puanı olup olmadığını internette ehliyet ceza sorgulama işlemi yaparak öğrenebilir. Fakat bu bilgiyi öğrenebilmesi için kişinin ehliyet belge numarası ve kimlik numarasını bilmesi gerekmektedir.
İnternette yapılan aramadan sonra açılan sayfada istenilen bilgiler girilerek ehliyet ceza puanı olup olmadığını sürücü öğrenebilir. Bu sayede eğer ceza aldıysa bunun neden kaynaklandığını da görmüş olacaktır ve bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacaktır. Çünkü eğer ceza puanı sınırını aşarsa ehliyetine el konulacaktır.
EHLİYET CEZASI SORGULAMA İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*