E-Devlet Sorgulamalar


E-Devlet Sorgulamalar

Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet sayesinde artık resmi devlet daireleri ve kamu kuruluşları da çeşitli işlemleri internet ortamına taşıyarak vatandaşların işlerini kolaylaştırma yoluna gitmişlerdir. Bankalar ile başlayan dijitalleşme akımı yemek siparişlerine kadar ilerlemişken devlet dairelerinden de bu yaklaşım beklenmekteydi. Bundan böyle resmi dairelerde kapı kapı dolaşmadan, bürokrasiye hiç takılmadan e-devlet sorgulamalar uygulaması ile evinizin rahatlığında ister evrak takiplerinizi yapabiliyorsunuz, ister merak ettiğiniz konular ve yasal yükümlülükler hakkında bilgi edinebiliyorsunuz, ister adres değişikliği bildirimi gibi çeşitli işlemlerinizi gerçekleştirebilme imkanınız var.

E-devlet sorgulamalar uygulamasından yararlanabilmek için mobil imza veya elektronik imza yeterli olmaktadır. Ancak bunlardan birine sahip değilseniz, size en yakın PTT merkez müdürlüğüne giderek e-şifrenizi alabilir ve bu şifreyi ve TC kimlik numaranızı kullanarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. İlk kez şifre alınması esnasında 2 TL olarak ücretlendirilen e-devlet şifresi, başka herhangi bir ek ücret veya yıllık ücret gerektirmemektedir. Şifrenizi unutmanız durumunda ise tekrar PTT’ye giderek şifrenizi alabilirsiniz. Ancak bu kez ve bundan sonra her şifre alımınız 4 TL olarak ücretlendirilecektir.

E-devlet sorgulamalar ve uygulamaları sayesinde iş başvurusu bile yapabiliyorsunuz. İşkur adresinden e-devlet şifresi ile yapacağınız iş başvurularında daha ayrıcalıklı kariyer fırsatları yakalayabilirsiniz. Bölgeye göre de sorgulama yapabileceğiniz bu alanda tüm açık iş pozisyonlarını listeleyebilirsiniz. Pasaport işlemleri, askerlik yoklama sorgulaması, ehliyet iptali sorgulama gibi pek çok işlem e-devlet uygulaması sayesinde çok çabuk bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Yeni sayılabilecek bir uygulama olan aile hekimliği kapsamında aile hekiminizin kim olduğunu ve nerede bulabileceğinizi de yine e-devlet sorgulamalar ekranında bulabilirsiniz.

Yine en çok tıklanan hizmetlerden bir tanesi de adres değişikliği bildirimi. Sıra beklemek bir yana tüm bu işlemleri evden bile çıkmadan gerçekleştirebilmek ülkemiz adına gerçekten olması gereken güzel bir gelişme. Çağdaşlığı her alanda yakalamamız gerekirken bu alanda böylesi bir kolaylığın sağlanması önemli bir gelişme. E-devlet sayesinde trafik cezalarını bile takip edebiliyorsunuz. Mahkemeler ve dava sorgulamalarından öğrenciler için sınav yerleri, sonuçlarına kadar her türlü bilgiye ulaşmak e-devlet sorgulamalar ekranı sayesinde yalnızca bir tık uzağınızda.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*