E-DEVLET Sorgulama Sistemi


E-DEVLET Sorgulama Sistemi
Devlet ile vatandaşı barıştırmayı hedefleyen, bürokratik işlemlerden kurtarmayı amaç edinmiş, hayatı daha da kolaylaştırmak için işleme konulmuş olan e–devlet sistemi ile artık vatandaş istediği bilgilere çok daha hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu sayede hem zaman tasarrufu hem de ekonomik olarak tasarruf sağlanmış olmaktadır. Vatandaşın günlerce, saatlerce bir evrak için ilgili resmi kurum ya da kuruluşun önünde sıra bekleme derdine de son verilmiş olmaktadır. E devlet internet portalının hizmete girmesinin ardından hem vatandaş için hem de kurum çalışanı için çok daha verimli bir dönem başlamıştır.

E devlet sorgulama sayesinde birey T.C. Kimlik Numarası ile pek çok resmi kurum ya da kuruluşun sunmuş olduğu hizmetlere erişim sağlayabilmektedir. E–Devlet sorgulama sisteminden yararlana bilmek için T.C. Kimlik Numarasının yanı sıra e- devlet şifresinin de olması gerekmektedir. E –devlet şifresi en kolay yoldan size en yakın PTT şubesine üzerinde T.C. Kimlik Numarası yazılı olan resmi bir kimlik ile müracaat ederek 1,00 – TL karşılığında alabilirsiniz. Bu sayede e–devlet internet portalında yer alan uygulamalardan ve sorgulama işlemlerinden yararlanabilirsiniz.  E–devlet sorgulama arasında, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarına ait sorgulamalar gerçekleştirilebilmektedir.

Adalet Bakanlığı’nın sunmuş olduğu hizmetler arasında hakkınız da açılmış dava olup olmadığını, davalarınızın duruşma tarihlerini ve yerlerini öğrenebilirsiniz. İçişleri Bakanlığı’na vermiş olduğunuz yazınızın hangi aşamada ya da hangi birimde işlem gördüğünü takip edebili, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ile nerede hangi sandıkta oy kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

E–devlet sorgulama en kapsamlı olarak ve en tekin olarak SGK – Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanıma sunulmuş durumdadır. Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet dökümü, borç sorgulama, hizmet sorgulama gibi Sosyal Güvenlik kapsamında ki hemen hemen tüm uygulamalara tek bir noktadan erişim imkânı elde edebilirsiniz. İşvereniniz tarafından primleriniz her ay düzenli olarak kuruma ödenip ödenmediğini, işverenin prim borcu bulunup bulunmadığını takip etme olanağı sunulmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*