E-Devlet Girişi


E-Devlet Girişi
Resmi kurum ve kuruluşlarının sunmuş olduğu hizmetlerin toplanmış olduğu e–devlet ile pek çok kamu kurum ve kuruluşunun sağladığı hizmetlere tek bir noktadan erişim imkanı sağlamış oluyoruz. E–devlet girişi için, şifre, e–imza veya mobil imza gibi şifrelere gerek duyulmaktadır. Bu şifreleme araçları e–devlet portalına sizin adınıza bir başkasının erişimini engellemek amacı ile alınmış bir güvenlik önlemidir. E–devlet internet portalına şifre ile giriş gerçekleştirmek istiyorsanız, giriş yapmanızı sağlayacak olan şifreyi size en yakın herhangi bir PTT şubesinden, üzerinde TC Kimlik Numaranızın yazılı olduğu resmi bir kimlik belgesi ile 1,00 – TL karşılında alabilirsiniz.
Sürücü Belgesi, Nüfus Cüzdanı, Resmi Kurum Kimliği, Pasaport gibi üzerinde TC. Kimlik Numarası yazılı bulunan resmi bir kimlik belgesi ibrazı zorunludur.

Ardından size verilmiş olan şifreyi unutmanız, kaybetmeniz ya da uzun bir süre E–devlet girişi yapmamanız durumunda kapanan şifrenizi yeniletmek amacı ile yine herhangi bir PTT şubesine başvurarak yeni şifrenizi alabilirsiniz, ancak bu gibi durumlarda yeni şifre almak için PTT şubesine 10,00 – TL ödemeniz gerekmektedir. Bir diğer E devlet girişi olan E–imza hizmeti ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından verilmektedir. E–imzanızı bu hizmet sağlayıcılardan belirli bir ücret ödeyerek alabilirsiniz. E – imza, PTT şubelerinden alınan şifreden farklı olarak daha fazla işlem yapılabilmesine imkân verir.

E devlet girişi bir diğer seçenek ise mobil imzadır. Mobil imza ıslak imza özelliklerini taşıyan bir elektronik imzadır ve GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına verilmektedir. Turkcell ve Avea GSM operatörleri tarafından kullanıcılarına sunulan bu hizmetten yararlanmak istiyor iseniz GSM operatörünüzün Müşteri İlişkileri Bölümü ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Mobil imzanın ücretleri hakkında yine bilgiyi operatörünüzden edinebilir, mobil imza almak için izlemeniz gereken yolu da yine Müşteri İlişkileri Bölümünden öğrenebilirsiniz. Resmi kurumların internet portalı üzerinden vatandaşın hayatını kolaylaştırmak adına sağlamış oldukları hizmetlerden yararlanmak adına e–devlet portalı giriş şifresi edinmeniz de yarar var.

E-Devlet girişi için giriş.turkiye.gov.tr bağlantısını kullanabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*