Dul Yetim Maaşı Başvurusu


Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın vefat etmeleri halinde geride kalan hak sahipleri olan eş, çocuklar ve bakıma muhtaç anne ve baba mağduriyet yaşamaması amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bu hak sahiplerine dul  maaşı bağlamaktadır. Bu sayede bu hak sahipleri çeşitli sosyal ve sağlık haklarından da yararlanabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Dul Yetim Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların vefat etmeleri halinde geride kalan hak sahiplerinin dul ve yetim maaş başvurusu için gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında hak sahiplerinin ikamet edilen nüfus müdürlüğünden vukuatlı nüfus kaydı örneği, nüfus kayıt örneğine göre doldurulacak kimlik araştırma belgesi alınması gerekmektedir.

Bunun dışında ayrıca 18 ila 25 yaş arasında olan erkek çocuklarının öğrenim gördükleri okullarından tasdikli öğrenim belgesi alması gerekmektedir. Bu gibi belgelerin kısa bir süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna alınan belgelerin mühür ve damgalı olan asıllarının gönderilerek dul ve yetim maaş başvurusu tamamlanabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*